Политикът от Южна Осетия, известен с близките си политически отношения с руския президент Владимир Путин, посети тази седмица Барселона с цел установяване на връзки между кръговете на Кремъл и хипотетично независимата Каталония, съобщава испанското издание „Ел Паис“, като се позовава на твърдения на източници от испанските разузнавателни служби.
Дмитрий Медоев, де факто външен министър на частично признатата република Южна Осетия, бе на официално посещение в Каталуния в понеделник и вторник. Тук той се срещна с бизнес лидери и откри офис "за насърчаване на двустранните отношения в областта на хуманитарната помощ и културната сфера", се казва в доклади на руски обществени организации, сред които и Sputnik.
„Ел Паис“ припомня, че Южна Осетия обявява независимостта си от Грузия през 1991 г. и на практика се смята, че така тя е била анексирана от Русия. Четвърт век по-късно Южна Осетия е призната за независима държава само от шепа страни като Никарагуа, Венецуела и Русия.
По време на посещението си в Каталуния Медоев е направил паралели между Каталуния и проруските, теоретично независими републики като Южна Осетия и Абхазия (чието население е от 240 000 души).
"Преди двадесет и шест години народът на Южна Осетия предприе същите решителни политически стъпки по пътя към създаване на собствена държава", казва Медоев, според руски информационни организации.
Преди да посети Каталуния, Медоев е посетил италианските региони Ломбардия и Венето, където също се проведоха референдуми за по-голяма автономност по отношение на Рим. По време на своя престой там Медоев се е срещнал с местни и регионални лидери.
Нито каталунското правителство, нито сепаратистките власти в Южна Осетия обаче ще коментират дали Медоев се е срещнал с високопоставени каталонски власти или депутати по време на неговия престой в Барселона.
На 25 септември, преди Каталуня да проведе референдум за независимост, който бе забранен от Конституционния съд, сепаратистките власти в Южна Осетия излязоха със съобщение, в което настояват да бъде уважено
"правото на суверенитет на гражданите на Каталуня"
В него се заявяваше още, че "репресиите и двойните стандарти са неприемливи", отбелязва „Ел Паис“.
Руски медии обаче сравняват събитията в Каталуния с присъединяването на Крим към Русия през 2014 г. и гласуването на кюрдския референдум, който се смята за незаконен от централното правителство в Багдад, посочва изданието.
„Ел Паис“ отбелязва и още един важен факт. През последните години Русия инвестира значителни ресурси в пропаганда, използвайки медиите и социалните мрежи, за да въздейства по време на изборите в САЩ, Франция и Германия тази година. В редица про-руски профили в социалната мрежа през последните седмици постоянно се тиражира и информация, свързана с каталунската независимост . В много от случаите става дума за фалшиви или манипулирани новини, които кореспондират непосредствено със заявеното желание на Каталуния за независимост.
Може обаче да се окаже, че посещението на Медоев в Каталуния е свързано преди всичко със срещи с руски и осетински бизнесмени, и откриването на посолство там, с цел задълбочаване на двустранните отношения. Сегашният президент на Южна Осетия Анатолий Битов пък многократно е заявявал, че правителството му обмисля присъединяването към федерацията на Русия и на Беларус - нещо, което мнозина смятат за анексиране, което ще има последици, подобни на тези в анексирания Крим, допълва „Ел Паис“.
Превод:Faktor.bg
Още от Свят
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин
FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна
Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите