17 Февруари, 2025

Турският съд отмени присъдите на 275 лица по аферата "Ергенекон"

Турският съд отмени присъдите на 275 лица по аферата "Ергенекон"

Върховният апелативен съд на Турция отмени присъдите, постановени през 2013 г. на стотици хора, сред които десетки високопоставени офицери, на дълги години затвор за опит за държавен преврат в Турция.

Съдът аргументира решението си за отмяна с „липса на доказателства”, сочещи съществуването на „терористична организация”, която е искала да свали правителството на премиера Реджеп Ердоган - сега президент. Във видеото - арестите на т. нар. „гюленисти” продължават.

През 2013 г. по аферата, наречена „Ергенекон” бяха осъдени 275 души.

Апелативният съд откри многобройни нередности в разследването, сред които позоваване на незаконно подслушване, свидетели без самоличност, както и нередности при сформирането на съдебния състав, който прати в затвора 275 души, включително бившият началник на Генералния щаб на турската армия Илкер Башбуг, осъден на доживотен затвор по това дело.

При оповестяването на разследването прокурорите съобщиха, че са открили „призрачна” държава в държавата, чиято цел е „да подклажда вълнения и извършването на преврат”.

През 2014 г. турски съд стигна до определянето на мрежата, наречена „Ергенекон”, като „въоръжена терористична организация”.

Много обвиняеми бяха освободени в месеците следващи осъждането си, след като доказаха, че правата им са били нарушени, но на тях бе забранено да напускат страната.

Привържениците на Ердоган обвиниха мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен, който живее в САЩ, че иска да отслаби армията на Турция.

В отговор на решението на Върховния апелативен съд, турският вицепремиер Ялчън Акдоган обяви в „Туитър”, че Гюлен е „отровил съдебния процес”.

Конфликтът между ръководството на турската армия и президента Реджеп Ердоган датира от началото на това десетилетие. Президентът на Турция и управляващата консервативна ислямистка Партия на стабилността и развитието искат промени в основния закон на страната, които да превърнат държавата в президентска република. В същото време армията се явява основен гарант за светската държава, според идеите на нейния създател - Мустафа Кемал Ататюрк.

Ердоган: Депутат, академик, журналист… те са терористи

Жената на Ердоган: Харемът е бил школа за жените

Турски министър: Осуетихме опит за държавен преврат

С делото „Ергенекон” Ердоган на практика постави армията под своя контрол и така премахна историческото разделение на властите в Турция.

Всичко започна през 2007 г. с откриването на склад с боеприпаси при бивш армейски офицер. След разследване на случая, прокурорите твърдяха, че това откритие ги е довело до разплитането на мрежа от офицери, полицаи и журналисти, наречена „Ергенекон”, които имали намерение да направят преврат.

Съдените по този процес 275 души отхвърлиха обвиненията и посочиха, че използваните доказателства са манипулирани, както сега постанови и Върховният апелативен съд.

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца