27 Ноември, 2024

Украйна създава чернобилски биосферен резерват

Украйна създава чернобилски биосферен резерват

Президентът на Украйна Петро Порошенко подписа указ за създаване на чернобилски радиационно-екологичен биосферен резерват 30 години след най-голямата ядрена авария, съобщи пресслужбата на държавния глава, предаде БТА.

Новият резерват с площ 227 000 хектара ще се нареди сред най-големите защитени зони в Украйна. Разположен е в Киевска област, в границите на 30-километровата зона около Чернобилската АЕЦ, забранена за свободен достъп, и на зоната за задължителна евакуация, посочва пресслужбата.

Създаването на резервата е "първа важна стъпка към възраждане на териториите, замърсени с радиация поради техногенната катастрофа", изтъква президентската администрация. Резерватът няма да включва териториите, на които са разположени Чернобилската АЕЦ и останалите индустриални обекти с обща площ над 32 000 хектара.

На 26 април 1986 година в 01:23 часа местно време в реактор номер 4 на централата в Чернобил, Северна Украйна, близо до руската и беларуската граница, избухва пожар. Последва най-голямата ядрена катастрофа в историята на човечеството, при която радиация се разпространява над голяма част от Европа, но най-силно над Украйна, Русия и Беларус, тогава републики на СССР.

Официално само в Украйна 2.3 милиона души, сред които 220 000 "ликвидатори", се водят за "пострадали от катастрофата" в Чернобил. На 26 април 1986 г. в централата се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранващата система. Това учение е продиктувано донякъде от инцидент, станал няколко години по-рано, когато израелска ракета удря иракска атомна централа, която има същия тип РБМК реактор.

Имитира се авария в електросистемата на Украйна, при която реакторът и неговото управление не получават ток отвън. Въртящият се по инерция вал на турбината би трябвало да произвежда ток още няколко часа, достатъчен за собствените нужди на реактора. През това време персоналът трябва да спре реактора.

Счита се, че процедурните нарушения са спомогнали за инцидента. Едно от тях е недостатъчната комуникация между операторите и служителите, отговарящи за безопасността. Бедствието и начинът, по който правителството реагира на него - заповедта за евакуиране на хората, дадена чак 36 часа след аварията, - привлякоха вниманието към дефектите на съветската система с безкрайната й бюрокрация и дълбоко вкоренения маниер на секретност.

Сподели:
 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи