Преди това страните се споразумяха за създаването на нов надзорен орган, който ще следи за финансовата стабилност на банките и за това да отговарят на изискванията за капитала и ликвидността.
Промените ще позволят да се избегне нова финансова криза заради проблеми на местни банки, както това стана в Кипър, Ирландия и Испания.
Така на местните власти няма да се налага да спасяват кредитните институции със средства на данъкоплатците.
„Сега парите на европейските данъкоплатци и на френските данъкоплатци няма да пострадат, ако настъпи още една криза." - заяви френският президент Франсоа Оланд.
Лидерите на страните от ЕС се споразумяха и за използване на съществуващото европейско тактическо формирование при съвместни военни операции.
Предвижда се предложението за неговаата работа да бъде подготвено от главата на европейската дипломация Катрин Аштън.
„В Европа има тактическо формирование, което трябва да бъде ядрото при външни операции. След създаването му то нито веднъж не е задействано. Беше решено то да може да участва в операции и Катрин Аштън трябва да направи предложение за задействане на този механизъм." - коментира френският президент Франсоа Оланд.
По думите му, европейците трябва да развиват сътрудничеството си, особено в сферата на морската сигурност и защитата на границите.
Според него, Европа трябва да подпомогне и да обучава бъдещите африкански сили за бързо реагиране.
На срещата председателят на Европейския парламент Мартин Шулц призова Украйна да следва европейския си път. Той заяви, че договореностите с Русия могат да помогнат за решаването само на краткосрочните проблеми на Киев
„През следващата година това може да помогне, или до 2015 г. Но на вас ви е нужна дългосрочна стратегия и сме убедени, че е по-добре да изработите тази стратегия с нас, отколкото без нас." - обърна се Шулц към украинската страна по повод на споразумението между Киев и Москва.
По думите му, ЕС ще работи с действащото правителство на Украйна, с което е готов на диалог.
„А на опозицията ще кажем, че няма да пропуснем възможността да насочим украинците към Европа." - увери Шулц.
Президентът на Литва, страната председателстваща ЕС - Даля Грибускайте заяви, че властите в Киев връщат страната назад в миналото.
„Смятам, че управляващите връщат Украйна назад, като блокират възможностите за модернизиране на страната и практически консервират украинската икономика и политика, и възможностите за развитие на страната." - коментира Грибускайте в кулоарите на форума.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"