Руската Държавна Дума прие на трето четене закон, който упълномощава съдия-изпълнителите да блокират достъпа до Интернет издания, които отказват да свалят информация, "която дискредитира честта и достойнството на гражданите или тяхната бизнес репутация". Законопроектът бе внесен в долната камара на руския парламент на 2 април, информира Радио Свобода.
Според документа, веднага щом изтече срокът за изпълнение на решението на съда за премахване на клеветническата информация, съдия-изпълнителят изпраща резолюция на органите по надзора, делегирайки им правото да блокират сайтовете в рамките на един работен ден.
Съгласно действащото законодателство съдът или съдия-изпълнителите обаче не могат да блокират информация, за която има доказателства, че дискредитира честта и достойнството на гражданите. Те могат да налагат единствено санкции заради неспазване на решението за премахване на подобна информация.
Остава обаче съмнението, че именно този закон е създаден, за да санкционира свободните медии, които открито критикуват режима на Путин, като публикуват информации и материали, разобличаващи порочното управление на президента и негово обкръжение.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство