26 Ноември, 2024

Валери Жискар Д'Естен: Силно се надявам, че Великобритания ще остане ЕС

Валери Жискар Д'Естен: Силно се надявам, че Великобритания ще остане ЕС

Силно се надявам, че Великобритания ще остане ЕС. Това заяви бащата на европейската монетарна система Валери Жискар Д'Естен, който навърши 90 години този месец. Европа беше напълно способна да приеме държава членка, която искаше да бъде част от голям единен пазар, но не и да се присъедини към еврото или да бъде въвлечена в по-тесен политически съюз с континенталните сили, коментира Д'Естен.

Белгийският държавник Етиен Давиньон, който в момента е на 83 и беше част от единствената Европейска комисия, ръководена от британец – Рой Дженкинс, заяви, че Европейският съюз може да адаптира структурата си така, че да позволи на еврозоната да задълбочава интеграцията си и едновременно с това Великобритания да остане част от единния пазар.Давиньон, който реформира и модернизира европейската стоманена индустрия през 1980-те, заяви още, че Великобритания е направила огромен принос към Европейския съюз, като е насърчила развитието на единния пазар и свободната търговия.

"Великобритания е искрен член. Те прилагат това, което желаят. И спорят за онези неща, които не им харесват", коментира Давиньон. Според Жискар Д'Естен самото географско разположение на Великобритания предполага тя да има тесни връзки с континентална Европа. Повечето от проблемите, които Дейвид Камерън се опита да разреши за станата си по време на преговорите, са въпрос на лесни преговори, смята още Д'Естен.

Например, принципът, който беше възприет с подписването на договора от Маастрихт за "все по-тесен съюз", не означава, че Великобритания трябва да се присъедини към единната валута. Освен това опасенията на правителството, че лондонското Сити ще пострада от евентуална финансова регулация не е основателно, защото държавите от еврозоната нямат намерението да налагат законодателство върху държавите, които са извън еврозоната, разяснява още ветеранът от Франция.

В момент на глобален политически хаос и нестабилност около границите на Европа, в Близкия изток и Африка, излизане на Великобритания от ЕС би предизвикало безредие в Европа, като компрометира политическата му репутация и тази на единната ѝ валута. Не на последно място, излизането от ЕС ще навреди на британските икономически интереси, заключава Д'Естен. "Просперитетът на Лондон е до голяма степен изграден благодарение на финансовата му активност и прекъсването или отслабването на тази връзка (между Лондон и ЕС) със сигурност ще има негативен ефект върху британската столица", очаква френският президент.

Д'Естен, който беше президент на Франция от 1974 г. до 1981 г., продължи кариерата си начело на конвенцията, която изработи Европейската конституция през 2003 г., но се провали на референдумите във Франция и Холандия две години по-късно. "Да разрушиш система, която работи, ще има негативен ефект. Британците ще се чудят: "Какво ще правим сега?", а европейците ще си мислят" Твърде жалко е, че британците напуснаха", обобщава Д'Естен резултатът на "Брексит". На фона на предстоящите парламентарни избори в Германия и Франция през 2017 г., Д'Естен очаква инерцията за задълбочаване на политическата интеграция да бъде съживена отново, "но преди всичко е необходимо решение на британците да останат част от Съюза".

Държавите в ядрото на еврозоната, които са и основателите на Европейсия съюз – Франция, Германия, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург, биха могли да създадат фискален съюз с общи данъчни ставки за бизнеса, индивидуалните доходи и капиталовите транзакции за пет години, намекна Д'Естен. Реалният проблем обаче е, че държавите от еврозоната не знаят как да се движат напред, допълва Давиньон. "Всяка държава трябва да решава за себе си колко далеч иска да стигне. Но настоящата двусмисленост е не носи добро на никого", заявява белгиецът.

Сподели:
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Проектът е на стойност 1,92 млн. евро

Турция иска дерогация от санкциите на САЩ, за прави плащания през "Газпромбанк"

Турция иска дерогация от санкциите на САЩ, за прави плащания през "Газпромбанк"

Това засилва напрежението между Вашингтон и останалите европейски купувачи на руски газ

Бойко Борисов се отказва от условието да е премиер, ще върне веднага първия мандат

Бойко Борисов се отказва от условието да е премиер, ще върне веднага първия мандат

"С Атанас Атанасов нямам криза на доверието. Утре с избора на Атанасов и приемането на управленската ни програма, кризата щеше да свърши!"