Бившият гръцки финансов министър Янтис Варуфакис хвърли поредна бомба, като разкри, че е имало план за излизане на Гърция от еврозоната и за въвеждане на паралелна валута в страната, съобщават гръцките медии.
Разкритията на Варуфакис предизвикаха остри реакции.
Бившият финансов министър каза, че е имало група в неговото министерство, която е подготвяла излизането на Гърция от еврозоната.
Пред австралийски телевизионен канал Варуфакис окачествил споразумението, постигнато в Брюксел вчера, като "катастрофално" за Гърция и го сравнил с Версайския договор.
Депутатката от партията Нова демокрация Дора Бакояни пред телевизия Мега обяви, че Варуфакис е бил фаталният човек през цялото време на преговори с кредиторите. Мнението на повечето депутати в 300-местния парламент е, че Варуфакис е човек, чиято роля е изключително съмнителна, каза Бакояни.
От своя страна депутатът от ПАСОК Андреос Ловердос смята, че е абсолютно необходимо Варуфакис да бъде призован в съда за изявленията си и за това, че след резултата от референдума той бил предложил на премиера Алекис Ципрас излизане на страната от еврозоната.
Малко преди това пред местното радио Риъл ФМ Варуфакис казал точно обратното, а именно, че правителството е имало планове за избягване на GRExit-а.
"Никога не сме говорили за наша валута, правихме това, което сме били длъжни да направим, тоест да избегнем GRExit-а", казал бившият финансов министър.
В интервю за сп. "Нюзстейтстмън" бившият финансов министър разкрил, че сериозно обмислял вероятността за GRExit и че бил предложил издаването на паралелна валута по калифорнийски модел, както и "подстрижка" на заемите от Европейската централна банка в случай, че Франкфурт затвори гръцките банки.
Той добавил, че неговото предложение не е минало, и добавил, че е имал план Б за излизане на Гърция от еврозоната.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.