Ще стане ли светът едно по-справедливо място, ако най-богатите хора раздадат имуществото си на най-бедните? Агенция "Блумбърг" се опитва да отговори на този въпрос, като създава т.нар. "индекс на Робин Худ". Той изчислява колко пари би получил гражданинът на една държава, ако най-богатият човек в нея раздели имуществото си поравно между най-бедната част от населението.
Методиката на "Блумбърг" е следната: взимат се произволни 42 държави с различна степен на икономическо развитие и демографски състав. След това се сравняват най-богатите хора в тях с процента от населението, който живее под линията на бедността. Любопитно е, че само в четири от изследваните държави – Чили, Холандия, Австралия и Франция – най-заможният човек е жена.
Индексът сравнява нетното богатство на най-заможния човек в дадена страна с доходите на неговите съграждани. Изчислява се каква сума (в долари) ще получи всеки беден жител на дадена държава, ако активите на най-заможния бъдат отнети и раздадени. Опорни точки
са индексът на "Блумбърг" за милиардерите и т.нар. Световна книга с фактите на ЦРУ.
Оказва се, че например нетното богатство на Бил Гейтс ще се трансформира в едва 1736 долара еднократна помощ за най-бедните 15% от населението на САЩ.
Логично, заради огромното си население, в дъното на класацията е Индия. Ако състоянието на Мукеш Амбани (президент на най-голямата индийска частна компания, Reliance Industries), възлизащо на 19.2 милиарда долара, бъде раздадено на живеещите под линията на бедността (30% от населението), то те ще получат едва 59 долара. Тази сума стига за 118 основни хранения, оценени на 35 рупии (50 цента) и включващи ориз, дал (ястие с бобови култури), два зеленчука, една кисела краставичка и три чапати (вид тънък индийски хляб).
Според класацията на "Блумбърг" най-печеливши се оказват жителите на Кипър и Швеция. Там най-бедните биха получили по 45 987 долара и 33 149 долара съответно. Все пак тук има някои уговорки. И двете страни имат малко население (това на Кипър възлиза на 1.1 милиона души) и сравнително висок стандарт на живот. По критерий БВП на глава от население, Швеция е сред най-богатите държави в света.
Любопитно е, че всъщност най-богатият жител на Кипър не е родом оттам. Става въпрос за норвежкия корабен магнат Джон Фредриксен, собственик на най-големия петролен флот в света. Очаквано най-заможният швед е собственикът на ИКЕА Ингвар Кампрад.
Определянето на ефекта от раздаването на тези суми е субективно, тъй като всеки избира по какъв начин би ги изхарчил. Освен това линията на бедността е различна за всяка нация. Въпреки това изглежда, че съвременният Робин Худ не би подобрил съществено живота на най-бедните.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство