На 11 март 2011 година, едно от най-разрушителните земетресения в историята предизвика 10-метрова вълна цунами, която заля централата и предизвика частично разтапяне на част от реакторите.
Над 18 500 души загинаха, повече от 5 000 все още са безследно изчезнали, а 160 000 изгубиха покрива над главата си.
Две трети от тях все още живеят извън префектура Фукушима. Радиацията в централата все още е толкова силна, че е невъзможно да се проникне в ядрените блокове и да се отстранят разтопените горивни пръти.
Тази част от централата е толкова опасна за хора, че от компанията оператор разработват роботи, които могат да плуват под водата и да заобикалят препятствия през разрушените тунели. Силната радиация обаче унищожава кабелите им и прави машините негодни.
Все пак компанията има постижения - на много места радиацията е паднала до нива като в Токио.
В зоната на централата на моменти има по 8000 служители, трафикът на камионите за извозване на отломки е постоянен, изграждат се хранилища за водата, полагат се тръби и се подготвя демонтажът на части от АЕЦ "Фукушима".
Хиляди хора ще се съберат по 500-километровото крайбрежие, което бе опустошено от бедствието. Японците в много градове в североизточната част на страната ще запазят минута мълчание в памет на жертвите.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства