Ядрената програма на Иран, историческата среща между Севера и Южна Корея, санкциите срещу Русия, както и двустранните отношения - това бяха акцентите в разговорите между канцлера на Германия - Ангела Меркел и президентa на САЩ - Доналд Тръмп.
Меркел беше на кратко посещение във Вашингтон. Това е първата ѝ визита извън Европа след началото на 4-я ѝ мандат.
За разлика от първата среща между канцлера Меркел и президента Тръмп в Овалния кабинет, преминала доста хладно и без ръкостискане, втората премина в дружеска атмосфера. Американският държавен глава направи всичко възможно, за да покаже, че между него и германския канцлер няма напрежение и Вашингтон и Берлин се радват на хармонични отношения.
"Работим по много различни проекти, включително търговията, НАТО, военните теми. И имаме много добри отношения, при това от самото начало, въпреки че много не го разбират. Но ние знаем това и разбираме, че то е важно. Тя е необикновено жена и е чест да бъде в Белия дом. Благодаря!", отбеляза Тръмп.
"Много ви благодаря за топлия прием и за поздравленията. Знаете, отне ни малко време да съставим правителство. Това е истината. Но мисля, че беше много важно първото ми посещение извън Европа да бъде в САЩ, да дойда във Вашингтон, за да подчертая отново, че искаме да задълбочим нашите отношения", каза на свой ред германският канцлер.
По отношение на Иран Тръмп заяви, че страната няма да произвежда ядрени оръжия, но отказа да обяви, дали планира да използва сила срещу Техеран. Според Ангела Меркел, сделката с Иран далеч не е перфектна, но подчерта, че по казуса трябва да се търси решение. До 12 май Доналд Тръмп трябва да обяви дали Вашингтон ще се откаже от ядрената сделка с Иран.
Иска ми се този проблем да беше решен от предишните администрации - това заяви Тръмп за сложните отношения между Северна и Южна Корея. По думите му обаче, негова отговорност пред света e да реши този проблем. Меркел приветства срещата между Мун Дже-ин и Ким Чен-ун и заяви, че се надява това да е първата крачка към едно по-добро бъдеще. Тръмп и Меркел са обсъдили е ефекта на антируските санкции.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства