Говорителят на новото сирийско правителство Обайда Арнаут заяви, че конституцията и парламентът на страната ще бъдат суспендирани за времето на тримесечния преходен период след свалянето на президента Башар Асад.
„Ще бъде създадена комисия по правосъдието и правата на човека, която ще разгледа конституцията и след това ще внесе поправки“, поясни Арнаут.
Действащата конституция е от 2012 г. Тя не определя исляма като държавна религия, предаде АФП.
Бунтовниците, водени от ислямистката група "Хаят Тахрир аш Шам", влязоха в столицата Дамаск на 8 декември, а диктаторът Башар Асад избяга в Русия.
На 10 декември Мохамед ал-Башир, който ръководеше опозиционното „Правителство на спасението“ в северозападния въстанически бастион Идлиб, беше избран за преходен министър-председател на страната с мандат до 1 март.
Арнаут обяви, че ще се проведе среща между министрите от Правителството на спасението и бившите министри от администрацията на Асад, за да се осъществи предаването на властта.
„Този предходен период ще продължи три месеца. Наш приоритет е да запазим и защитим институциите.“ - посочи той.
В речта си по централата на държавна телевизия Арнаут обеща, че новите власти ще въведат върховенство на закона.
„Всички, които са извършили престъпления срещу сирийския народ, ще бъдат съдени в съответствие със закона“, посочи той.
Запитан за религиозните и личните свободи, той заяви, че новите управляващи уважават "религиозното и културното многообразие в Сирия“.
Страната с преобладаващо сунитско население беше управлявана с "железен юмрук" от Асад, последовател на алауитското разклонение на шиитския ислям. Той се опита да се представи като защитник на малцинствените общности, но ще остане в историята с безпрецедентни зверства срещу собствения си народ, включително химически атаки, които отнеха живота на много деца.
Още от Свят
Димитър Главчев: Пълноправното членство на България в Шенген е историческо събитие
Премиерът изтъкна целенасочената работа на служебния кабинет по темата, както и усилията на редица предходни правителства. В
Доналд Тръмп: Категорично не съм съгласен Украйна да нанася удари по територията на Русия с американско далекобойно оръжие
Според него войната в Украйна ще бъде по-трудна за прекратяване, отколкото конфликтите в Близкия изток
Туск не желае да се обсъжда изпращане на полски войници във войната в Украйна
Той иска да се сложи край на дискусията за присъствието на войски на една или друга страна в нападнатата от Русия държава