23 Ноември, 2024

Обсъждат се мерки за военно обучение на гражданите

Заради променената среда за сигурност

Обсъждат се мерки за военно обучение на гражданите - от стимулиращи до задължителни. Това стана ясно по време на обсъждането на Стратегическия преглед на отбраната, предаде БНР. Писането на документа започна в края на септември по поръчка на правителството заради променената среда за сигурност. 

Част от възможностите са военното обучение да стане задължително за желаещите, които искат да заемат постове в МВР или в държавната администрация. Така е във Франция, припомнят участници в обсъжданията. Стимулиращите мерки са да бъде повишено заплащането. 

Посочени са около 50 проблема, които ще бъдат анализирани и оценявани по тежест, а крайната цел е военните да попълнят недостига на хора в резерва, който се стопява заради естествените демографски процеси. Резервът трябва да е около 3000 души, но докладът за отбраната за 2022 година отчита, че заетите длъжности са едва 13%. Основните причини са финансовата непривлекателност на службата и работодателите, които не искат служителите им да отсъстват дълго. 

От две години решението на част от проблемите се нарича срочна служба в Доброволния резерв за шест месеца. Бивши военни и цивилни могат да вземат не по-малко от 1200 лева, защитени са от уволнение от другата си работа и лесно може да останат и като кадрови военнослужещи. Подготвени кадри действително попълват липсите, коментира наскоро заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, но не за Резерва, а за кадровата армия. 

Затова мерките не са достатъчни, обяснява Запрянов: 

"Това вървеше добре. Имаме по 300 души в курса. Много голяма част от тях след завършването на обучението ставаха кадрови военнослужещи. Намаля интересът и към кадрова военна служба във въоръжените сили, намаля и интересът към този курс и вече не са по 300, а по 100 човека, но ние обявяваме тази подготовка. И 50 кандидати да има, този курс се провежда, но числото на подготвените хора не позволява да попълним Резерва в кратки срокове."

Министърът на отбраната Тодор Тагарев също каза, че "с мобилизационния състав нещата вървят много зле". "Ние вече имаме вътрешни дискусии доста тежки. Те ще станат и обществени." - отбеляза той.

Като добър пример Тагарев посочи евродепутата Андрей Новаков, който вече се обучава в Доброволния резерв. Неслужилите депутати също могат да преминат курсове, предложиха в Комисията по отбрана.

През април Конституционният съд отхвърли питането на служебния кабинет "Донев" дали в мирно време гражданите могат да получават военна подготовка. Законодателят следва да направи преценка в съответствие със заплахите, написаха тогава магистратите, което от Министерството на отбраната разчитат като "зелена светлина" за политиките, залагани и в стратегическия преглед, който трябва да е готов в края на февруари, и в промените в закона за Резерва. Такива промени се задават, сигурни са ангажираните в процеса на стратегическия преглед, но те отчитат, че не финансовият въпрос е проблемът, а липсата на политически консенсус за приемане на мерките.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства