Съдебната реформа, която да е ефективна, е възможна и може да се случи в съвсем кратки срокове. Това каза в студиото на Би Ти Ви новият правосъден министър Надежда Йорданова.
Има разписани съвсем ясни мерки, като първата е ефективност на ВСС и въвеждане на съдебен контрол над прокуратурата. Което да направи невъзможно разпъването на чадър над хора във властта, уточни тя.
Йорданова посочи, че е задължително КПКОМПИ да бъде реформирана.
Този орган ще бъде разделен на две – от една страна, ще има структура, която ще се занимава с отнемането на незаконно придобитото имущества, като това ще бъде регламентирано според европейските стандарти. Антикорупционната комисия ще бъде отделена, като правомощията й ще бъдат засилени. Тя трябва да постави прокуратурата в нова ситуация, като я накара да работи по-ефективно. Трябва да предотвратим обаче тя да се превърне в нова бухалка. Ще дадем възможност и на хората да подават сигнали, което е част от голямата тема за отказа на прокуратурата да разследва, обясни правосъдният министър.
Йорданова е категорична за необходимостта от отстраняването на Иван Гешев, като едно от обстоятелствата е Планът за възстановяване и развитие, в който се поставя проблемът за статута на главния прокурор.
Личността Гешев е само част от проблема. Затова трябва да решим и двете страни на уравнението – механизъм, който да търси отговорност на главния прокурор. А това предполага и промени в Конституцията. Но това, че Гешев не си върши добре работата и не отговаря на етичния кодекс не може да бъде подминато. Ще настояваме новият Инспекторат да разследва всички магистрати, за които има сигнали за нарушения, каза Йорданова.
Закриването на спецсъдилищата и спецпрокуратурата също е безусловно, то ще стане, потвърди намеренията на кабинета Йорданова. Това ще бъде направен по начин, така че нито едно дело, което в съдебна фаза, да не бъде прекратено. Тези разпоредби са изчистени. Предвиден е период, в който магистратите да доразгледат делата, които са в съдебна фаза. Има още дебат по това как ще продължи работата за следващи престъпления с висока обществена опасност. Дали те да бъдат насочени към отделни звена в рамките на окръжните съдилища или към апелативните съдилища, поясни новият правосъден министър.
Йорданова обясни още, че дебатът за Истанбулската конвенция е затворен. Но сме длъжници към обществото по отношение на защитата от домашно насилие. А това предполага да бъдат въведени законодателни промени, които да гарантират по-добра защита на правата на хората. Проблем, който не търпи отлагане.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро