"И сега прокуратурата е независима, в рамките на съдебната власт. Дори същите гаранции за независимост да пренесем в тази нова структура извън съдебната власт, това са реорганизации по "Живковски модел", коментира пред БНТ преподавателят по конституционно право Борислав Цеков.
Гост по темата беше и преподавателят по конституционно право Атанас Славов.
Той оцени положително започналите дебати при президента за промяна в конституцията, тъй като винаги има нужда от полезни дискусии, но винаги, като преобладаващо експертно и парламентарно мнение е оставало мнението, което е записано в Конституцията. По думите му ако се реализира идеята за промяна на мястото на прокуратурата, съмненията ще се увеличат.
Борислав Цеков допълни, че спорът за мястото на прокуратурата е изкуствен и ако тя бъде извадена от съдебната власт, но и не е част от изпълнителната, това означава да се създаде агенция.
В създаването на Конституцията на България участваха повече от 10 чуждестранни експерти, тя е давана за пример, включително и в западните държави. Да имаме респект към техните оценки, призова Борислав Цеков.
Преподавателят по конституционно право Атанас Славов заяви, че промяна в конституцията за мястото на прокуратурата е необходима, като темата е на дневен ред от много време. Президентът се очертава като единствената политическа институция с голямо обществено доверие, каза Славов.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро