Върховната административна прокуратура (ВАП) проверявала общинските съвети във връзка с разпореждането с имоти общинска собственост.
Предмет на проверката били подзаконовите нормативни актове, приети от общинските съвети, във връзка с реда за придобиване на право на собственост и на ограничени вещни права, за предоставяне за управление, отдаването под наем и за разпореждане с имоти и вещи - общинска собственост и правомощията на кмета на общината.
Към настоящия момент са установени 129 наредби, несъответстващи на изискванията на Закона за общинската собственост (ЗОС), съобщава news.bg.
В част от тях се предвижда мнозинство за вземане на решение от местния орган на власт, по-малко от предвиденото в ЗОС - напр., за промяна на общинската собственост от публична в частна, за дарение на имот - общинска собственост и др.
Разкрити са и случаи на въвеждане на възможности за предоставяне за безвъзмездно управление на общинско имущество на лица, които не притежават такива права според ЗОС - напр., на юридически лица с общинско участие повече от 50% в капитала. По този начин се нарушава и конституционното изискване за гарантиране на еднакви правни условия за стопанска дейност, на организации, които се субсидират от бюджета на РБ в т. ч. спадат и политическите партии.
От ВАП са констатирани норми, с които противозаконно се дерогира (изключва) общото правило за провеждане на търг или конкурс - напр., при закупуване на общинска земя от носител на право на строеж, при предоставяне под наем на общински имоти на еднолични търговци (а не само на търговски дружества) или на членове на Европейския парламент.
Също така в хода на проверките са констатирани разпоредби, с които се дава право да се учредява право на строеж от кмета на общината, без решение на общинския съвет или се предоставя безвъзмездно право на ползване и то с обикновено мнозинство, но извън случаи, предвидени в друг закон, както повелява ЗОС.
Открити са и разрешения, несъответни на ЗОС относно: законоустановеното съдържание на програмата за управление и разпореждане с имотите - общинска собственост. Нарушенията се изразяват в определяне на по-кратък срок на договори за наем на имоти - публична общинска собственост; допускане на замени извън изчерпателно определени в Закона случаи (напр., на общински жилища срещу нежилищни имоти); възможност за учредяване на безсрочно право на строеж.
Към настоящия момент, въпреки началния етап на проверките, са подадени 50 протеста до административните съдилища.
Целта на проверката била да се установят и атакуват пред съда незаконосъобразните подзаконови разпоредби за управление и разпореждане с общинската собственост.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца