Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) провалиха заседанието и нарочно напуснаха залата при обсъждането на предложението на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов за възобновяване на проверката по "Яневагейт". Още в началото на заседанието, при обсъждането на дневния ред и въпреки че предложението на Панов е вкарано като официална точка в дневния ред, членове на колегията поискаха разглеждането му да бъде отложено.
Това няма как да се случи, защото дневният ред се гласува цялостно и отпадане на точки може да има само ако те са допълнителни или извънредни, съобщи "Дневник". Така с осем гласа "за" и пет "против" дневният ред беше гласуван. Лозан Панов мотивира предложението си с това, че има нови обстоятелства, свързани със записите на разговори между бившата шефка на Софийския градски съд Владимира Янева, уволнената съдия Румяна Ченалова и адвокат Момчил Мондешки. Освен това според шефа на ВКС неглижирането на темата дава много лош сигнал към магистратите, а членовете на ВСС, чиито имена са замесени, трябва да изчистят всякакви съмнения, които падат върху тях след изнесените разговори.
След излагането на мотивите му, един по един членовете на съвета - Димитър Узунов, Милка Итова (и двамата, споменати в разговорите) започнаха да излизат. Последва ги Галя Геоергиева, Светла Петкова, която подкани и Мария Кузманова. Така кворумът в залата не беше достатъчен и Панов беше принуден да прекъсне заседанието и да даде почивка. След нея в залата се върнаха всички членове и започна дискусията по темата. Докато течеше тя Георги Колев направи опит да предложи за гласуване дневния ред без точка 2, а Светла Петкова - въпросът да отиде в... Инспектората. Защото всъщност проверките във връзка с нарушаване на етичния кодекс са в компетентността на Инспектората. "Нека се сезира инспекторатът и да се обърне към г-жа Точкова... Още повече, че вие създадохте на Инспектората добри условия за работа", избухна новото предложение на Петкова. С 8:5 гласа обаче дневният ред мина, с все точката за "Яневагейт".
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро