24 Ноември, 2024

Куп проблеми спъват работата в спецпрокуратурата

Куп проблеми спъват работата в спецпрокуратурата

Специализираната прокуратура е изправена пред битови проблеми - свръхпренаселеност в кабинетите на прокурорите, което създава пречки пред работата, и липсата на достатъчно кадри, така че щатът да бъде запълнен максимално. Това са част от проблемите, които административният ръководител на специализираното обвинение Иван Гешев очерта пред членовете на прокурорската колегия и поиска съдействието им.

Сградата се пука по шефовете. В момента в един кабинет били по 3-4 души, което създава сериозен дискомфорт. Не може да се каже, че в нашата работа екипният принцип на работа не е водещ. Изисква срещи с разследващи и оперативни работници, заради което прави атмосферата невъзможна за работа. Поради липса на пространство те се провеждали или в кабинета на Гешев, или по коридорите.

"Прокуратурата трябва да мине на двусменен или трисменен режим на работа, ако щатът се увеличи със 7 бройки. Аз няма къде да ги настаня", заяви още Гешев.

Кога прокурорът се превръщал в писател

Заместникът на Гешев - Детелина Йотова, представи статистика за натовареността на специализираната прокуратура. За миналата година прокурорите там са работили по 566 дела, от които 528 за организирани престъпни групи, по които има множество обвиняеми - по 10-15 души, броят на СРС е 1200, обвинителните актове били от 500 до 3000 страници, заяви още заместник административният ръководител. Наскоро Специализираната прокуратурата публикува постановленията за привличане на организираната престъпна група с ръководител Цветан Василев, които са над 5000 страници.

"Един магистрат се превръща в писател. Повечето от делата са с фактическа и правна сложност", заяви Йотова и обърна внимание, че има заседания, които продължавали над 12 часа.

Прокурорската колегия се обедини около решението да сформира работна група (в нея влизат Магдалена Лазарова, Румен Боев и Румен Георгиев), които до 20 март да предложат решения за справяне с проблемите на Специализираната прокуратура.

Тя се помещава в бившата сграда на ДАНС на улица "Черковна", като там е и Държавната комисия за сигурност на информацията. Едно от предложенията беше Специализираната прокуратура да се премести в сградата на Националната следствена служба. Главният прокурор Сотир Цацаров обясни, че там скоро ще бъде открит склад за веществени доказателства, а и освен това се предвижда откриването на учебна зала.

"Решения към 22 март ще има, но това не значи, че тогава ще ви предадем ключовете за нова сграда", заяви Цацаров на Гешев. Преди това той похвали Специализираната прокуратура, като подчерта, че тя работи в неадекватни условия. Цацаров цитира независимия анализ на прокуратурата, изготвен от европрокурори от четири държави - членки на Европейския съюз, както и доклада на Европейската комисия, където дейността на специализираните органи била оценена положително. 
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес