Върховният административен съд отложи делото за липсата на ОВОС в проекта за удължаване на ресурса на двата блока на АЕЦ "Козлодуй". Съдиите прецениха, че трябва да бъдат представени нови доказателства и от двете страни и насрочиха ново заседание по делото за 8 април т.г. Липсата на ОВОС бе оспорена от Коалиция за устойчиво развитие, движението "В името на живота". Тяхната позиция се подкрепя и от Асоциация на свободното слово "Анна Политковская" и националното движение "Екогласност". Първоначално община Козлодуй също оспори като неприемлива липсата на оценка за въздействието върху околната среда, но впоследствие оттегли искането си.
Неправителствените организации настояват за независима експертна оценка и анализ на инвестиционно предложение на АЕЦ "Козлодуй" за продължаване срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", каквато, според тях, представляват единствено докладът по ОВОС и последващото законово обществено обсъждане, където организациите ще изложим подробно нашите мотиви против настоящото инвестиционно предложение.
Ако ВАС прецени в крайна сметка, че е необходим ОВОС, трябва да се премине през
цялата процедура по изготвяне на оценката и обществено й обсъждане, а това ще
отнеме месеци и може да доведе до значително забавяне на проекта, опасяват се
от министерството на енергетиката и козлодуйската централа.
Проектът за удължаването на ресурса на 5-и и 6-и блок е с огромна обществена значимост и това е една от малкото теми, по които има политически и обществен консенсус в България, твърдят енергийни експерти. Модернизирането на двата реактора ще позволи подновяването на лицензиите им за експлоатация, ще осигури значителен ръст на електропроизводството и икономически ползи както за АЕЦ "Козлодуй", така и за крайните потребители за продължителен период от време. От Агенцията за ядрено регулиране посочиха, че има решение на министър на околната среда и водите от предходното правителство, че за този проект не е необходим ОВОС и още се спори дали изобщо трябва да има такъв доклад.
Според природозащитниците, процедурата по ОВОС ще направи по-прозрачен целия процес и ще даде възможност на гражданите да бъдат в по-голяма степен информирани за поемането на риска. Тази процедура повишава качеството на вземаните решения, когато те касаят околната среда и качеството на живот на гражданите, смятат от неправителствените организации.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес