24 Ноември, 2024

Рокади: Районните прокуратури в Карлово и Асеновград с нови шефове

Рокади: Районните прокуратури в Карлово и Асеновград с нови шефове

Днес Висшият съдебен съвет (ВСС) избра с мнозинство Калоян Димитров и Димитрина Шекерева за административни ръководители на районните прокуратура съответно в Асеновград и Карлово.

Двамата кандидати представиха концепциите си за работа и бяха изслушани от членовете на Висшия съдебен съвет, съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата.

Димитрина Шекерева подчерта, че ще работи за запазване на добрите практики и постигнати досега резултати. "Приоритет ще бъде и засилване на взаимодействието с контролните органи на територията на общините Карлово и Сопот, възлагане на конкретни проверки по текстовете, по които те имат необходимия ресурс за проверки и специализация", подчерта пред ВСС Шекерева. В концепцията е записано още въвеждане на заложения в Закона на МВР принцип на случайно разпределение на делата още на досъдебното призводство.

Шекерева е с 25 години юридически стаж, от които шест като прокурор в Районна прокуратура - Карлово.

Административният ръководител на Районна прокуратура - Карлово, Калоян Димитров представи постигнатите резултати на прокуратурата през първия си мандат. Той заяви, че прокурорите от Асеновград са на едно от челните места в страната по показатели като брой внесени актове в съда, бързи и незабавни производства, най-малко оправдани и най-малко върнати дела и др.

"Създадена е много добра комуникация с разследващите полицаи, като от голямо значение е непосредственият контрол, който оказват прокурорите във фазата на досъдебното производство", обяви Димитров.

Въведена е практика при образуване на досъдебно производство дежурният разследващ полицай да докладва случая на дежурен прокурор, който да анализира фактическата обстановка и да се прецени какъв вид досъдебно производство да се стартира.

Непосредственият контрол от страна на прокуратурата спрямо разследващите полицаи, както и многото заповеди, издадени във връзка с общата организация на работа, и не на последно място въведеният в полицията случаен принцип на разпределение на делата районния прокурор Калоян Димитров отчита като причина за големия брой бързи и незабавни производства.

Калоян Димитров има 17 години юридически стаж, осем от които като магистрат.

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес