Очаквано Висшият съдебен съвет "предъвка" с вял дебат промените в Закона за съдебната власт, които станаха факт след доста меките, според мнозина, конституционни промени.
Никой от Съвета не дискутира за броя и състава на двете колегии в бъдещия разделен на две вариант, пише clubZ. Любопитно е, че до момента никой не е казал как точно ще се извърши на практика разделението на ВСС до края на мандата му - това също го няма в законопроекта.
Съвсем леко и без обсъждане мина и точката, че отсега нататък "старейшините" на правосъдната система няма да получават допълнителни пари за участие в комисии.
Членове на Съвета обаче използваха повода за пореден път да поискат достъп до класифицирана информация, тъй като такъв в момента имат само Ясен Тодоров и Галя Георгиева.
Отдавна правим едно предложение, което отново ще направим. Под формата на преходни и заключителни разпоредби да се добави и членовете на ВСС и Инспектората на ВСС – да имат достъп. На принципа „необходимо да се знае“ във връзка с изпълнение на техните функции и правомощия, каза Юлиана Колева.
Тя също така обърна внимание да се изключи опцията гласувалите "против" по някой въпрос да могат да се обосновават не на момента, а писмено до 3 дни след вота. Имало опасност да се въведе прецедент и да почне масово необясняване на мотивите в момента на даден избор.
Соня Найденова пък предложи както за политическата квота във ВСС има опция по искане на 1/5 от парламента да се прави импийчмънт на даден член, такава да бъде предвидена и за професионалните съдийска и прокурорска колегии. Т.е. - да могат тези, които са те пратили в Съвета, и да те отзоват предсрочно.
Членовете дискутираха още няколко теми, които ги притесняват в законопроекта, но отложиха въпроси като този: дали прокурорската и съдийската части ще си пишат собствени нови Етични кодекси.
По някои теми дори министърката на правосъдието (на два пъти) ги скастри не особено дипломатично:
- Извинявайте, ама ги работим от 2 месеца тези промени!
- Ама ние сме ги предлагали в процеса на обсъждането, но не са отразени - чуват се гласове от Съвета...
След което Захариева пак наблегна, че срокът по конституция е бил до вчера и днес трябва спешно да се обсъди, за да внесе документа в Министерския съвет.
Още от Закон и ред
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС
Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС
ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!
Никола Николов – Паскал
Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд
От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението