Военноокръжната прокуратура в София обвини настоящ и бивш директор на Служба "Военна информация" в Министерство на отбраната за длъжностни престъпления.
Както вече съобщихме, разследването е започнало след проверка от ДАНС и сигнали, изпратени от ръководството на ДАНС до главния прокурор, информираха от прокуратурата.За три години - от април 2016 до май 2019 година са били издадени 504 разрешения за достъп до информация, класифицирана като държавна тайна с ниво на класификация "Секретно" и "Строго секретно" в нарушение на Закона за защита на класифицираната информация. Били са издадени от служител по сигурността на информацията, а не от ръководителя на тази служба.
Това е довело до нерегламентиран достъп до секретна информация на НАТО и ЕС, тъй като достъп е бил предоставен на 504 лица в нарушение на разпоредбите на закона.
В хода на разследването се събират доказателства и за извършени злоупотреби с финансови средства и нарушения на Закона за обществените поръчки в Служба"Военна информация" Информация за това се съдържа отново в сигнали на ДАНС, оправени до прокуратурата. АДФИ ще прави финансова инспекция, резултатите от която се очакват.
Още от Закон и ред
Янаки Стоилов: Делото с броенето на бюлетините е най-тежкото за КС
Конституционният съд излезе вчера с решение по делото и обяви за незаконен избора на 16 народни представители, което реално е най-голямото частично касиране на парламентарен вот досега
Сагата с изборите: Общественият съвет към ЦИК поиска КС да публикува всички документи по делото за вота
"Общественият съвет към ЦИК е обезпокоен, но, уви, не и изненадан от случващото се през изминалите няколко дни около приключването на конституционното дело по искане за обявяване за незаконни на изборите"
Правосъдният министър: Нямам право да се меся в работата на КС
Има разделение на властите и това трябва да се уважава от всеки един от участниците в тях