Калифорнийска агенция подаде жалба за расова дискриминация срещу „Tesla“, обвинявайки производителя на електромобили в расова сегрегация в завода му в американския щат, се посочва в изявление, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Калифорнийският департамент за справедлива заетост и жилищно настаняване (DFEH) "представи доказателства, че фабриката на „Tesla“ във Фримонт е расово сегрегирано работно място, където чернокожите работници са подлагани на расови обиди и са дискриминирани при възлагане на работа, дисциплина, заплащане и повишение", заяви Кевин Киш - директор на агенцията.
Чернокожите работници във фабриката редовно са били подлагани на расови обиди и расистки шеги от страна на колеги и мениджъри, се казва в жалбата. Киш заяви, че агенцията е получила стотици оплаквания от работници в завода.
"Фактите по този случай говорят сами за себе си", каза той.
Преди подаването на документите „Tesla“ публикува изявление, в което се казва, че "се противопоставя на всички форми на дискриминация и тормоз" и се ангажира да осигури "безопасно, уважително, справедливо и приобщаващо работно място".
Но откъсите от жалбата, публикувани от агенцията и подадени в калифорнийския съд късно в сряда, представят съвсем различна картина.
Агенцията твърди, че нечернокожите работници редовно наричали районите, в които са настанени много чернокожи или афроамерикански работници, с расистки исторически имена, включително "плантацията".
В жалбата се казва, че чернокожите работници често са подигравани от нечернокожите "с расистки обиди, а след това са подтиквани към словесни и физически сблъсъци" и впоследствие им се налагат дисциплинарни наказания.
Според документите, работниците, които не са чернокожи, често са получавали преференциално третиране в завода, включително по-лесни работни места и повече снизходителност при дисциплинарни производства в сравнение с техните чернокожи или афроамерикански колеги.
Един от работниците "чувал тези расови обиди до 50-100 пъти на ден", а работниците, които имали расово подстрекателски татуировки на знамето на Конфедерацията, ги показвали, за да сплашват чернокожите служители, твърди DFEH.
През последните месеци компанията - собственост на милиардера Илон Мъск, беше засегната от няколко съдебни дела, в които се твърди, че има дискриминация в калифорнийския завод.
През декември шест жени заведоха дело срещу компанията, като твърдяха, че в завода и в други обекти има култура на сексуален тормоз. Исковете бяха подадени в рамките на един месец след други два.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства