24 Ноември, 2024

Окончателно: Бивш шеф на НАП осъди прокуратурата за 125 000 лева

Окончателно: Бивш шеф на НАП осъди прокуратурата за 125 000 лева

Мария Мургина

Срещу Мария Мургина се водеше дело за престъпления по служба, принуда и документални престъпления

Бившият шеф на Националната агенция за приходите Мария Мургина окончателно осъди прокуратурата за обезщетение от 125 000 лв. Върховният касационен съд (ВКС) не допусна касационно обжалване на решението на Софийския апелативен съд, с което пък присъденото обезщетение на Мургина бе драстично завишено. Прокуратурата го атакува във ВКС, но върховните съдии решиха, че решението е правилно, а обезщетението - справедливо, съобщи lex.bg.

Преди две години Мургина заведе иск за 200 000 лв. срещу държавното обвинение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) заради воденото срещу нея дело за престъпления по служба, принуда и документно престъпления, което продължи 7 г. Накрая тя бе оправдана напълно в края на 2016 г. от ВКС.

Делото срещу Мургина бе за принуда, оказана над неин служител - също вече бивш шеф на данъчните в Силистра Милена Цолчовска. Според Цолчовска тя е била заплашвана да напусне поста си, като причина за натиска от страна на Мургина са ревизии на фирми на бившия депутат от ДПС Гюнай Сефер.

На 10 декември 2015 г. за трети път САС прочете оправдателна присъда на Мария Мургина. С решението си апелативните магистрати отмениха присъдата от 4 г. затвор, която бе постановена от Софийския градски съд в началото на 2011 г.

Мургина бе осъдена единствено на първа инстанция. След това САС я оправда напълно. Заради обвинението в принуда впоследствие ВКС върна делото. При повторното разглеждане апелативните магистратите отново я признаха за невинна. В началото на юни 2015 г. ВКС отново върна делото.

През април м.г. градският съд присъди на бившата шефка на НАП обезщетение от 30 000 лв. заради претърпени моралните вреди от незаконните обвинения, като показания дадоха бившата секретарка на Мургина и мъжът, с когото тя живее на съпружески начала. Те разказаха за изключителния стрес, който е преживяла по време на процеса, и цитираха изказване на бившия зам. градски прокурор на София Роман Василев. След повдигане на обвинението през 2009 г. той казал, че всички свързани с нея служители на НАП, "трябва да имат страха на прокуратурата, защото тя ще стигне до всеки от тях".

В определението си ВКС казва сега, че апелативният съд не е приел, че подлежат на обезщетяване вреди, които не са в причинна връзка с обвинението, и е присъдил обезщетение за онези, за които е установил наличие на такава връзка, за което се е и мотивирал подробно.

Върховните магистрати напомнят също, че ако незаконното обвинение е за умишлено престъпление в област, в която е професионалната реализация на обвиняемия, следва да се вземе предвид как се е отразило то върху възможностите му за професионални изяви и развитие в служебен план, авторитета и името на професионалист.
Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес