Васил Левски е имал четири страстни седмици, за които почти никога не се сещаме. На 22 януари 1873 г. султан Абдул Азис потвърждава смъртната присъда на Дякона и тя става окончателна. До обесването му на 19 февруари Апостола преживява напълно изолиран и забравен последните 28 дни от живота си в софийския зандан.
Днес, 148 години по-късно съвсем малко се знае как страшно, тежко и тъжно са изтекли тези 672 часа обреченост. Според съратник на Левски на 27 януари в 10,30 ч по турско време, или в 4,30 по европейско, Дяконът плакал и с мъка проронил: „Ах Българйо, Българйо! Защо си толкова заспала!” Думите му са записани от двама затворници, които после ги предали на другарите му.
Дали са автентични словата на Левски или са израз на вечната тъга и непримиримост с робската психика, днес е трудно да се каже. Но 28 дни преди да увисне със страшна сила на бесилото душата на Апостола вече е била разпъната на невидимия кръст, за да понесе наказанието за предателствата, лъжите, омразата, любовта, надеждите и копненията за една нова и свободна България.
149 години по-късно тази мечтана България все още е блян, народът е все тъй дълбоко заспал, а да покажеш среден пръст пред портрета на Апостола и да пуснеш клипа във Фейсбук е “геройството” на новото време.

Още от От редактора
Роден е Филип Димитров, премиерът, преобърнал политиката ни в посока към Запада, ЕС и НАТО
Политикът от Съюза на демократичните сили е министър-председател на България от 8 ноември 1991 г. След вот на недоверие, породен от устремния ход на правителството за "смяна на системата", напуска поста на 30 декември 1992 г.
98 години от рождението на Иван Радоев - поетът, останал независим в "годините на мълчание"
НЕБЕСНА ЧИТАНКА
Роден е Богдан Филов: Министър председател, един от тримата регенти, убити от „народната власт“ през 1944 г.
Присъдата му от „народната власт“ е отменена чак през 1996 г. Ученият и политик е бил ректор на Софийския университет, директор на Българския археологически институт с музей, председател на БАН, регент от 9 септември 1943 г. до 9 септември 1944 г.