Днес се навършват 12 години от убийството на руската журналистка Анна Политковская. На 7 октомври (когато впрочем е и рожденият ден на Путин) 2006 г. тя е застреляна в асансьора пред апартамента, в който живее в Москва.
Покушението над Политковская се превърна в едно от най-скандалните убийства в Русия при управлението на президента Владимир Путин. То предизвиква силни реакции в цял свят и твърдения, че то е по поръчка на руските власти.
През юни миналата година Московски съд постанови доживотен затвор за организатора и за физическия извършител на убийството на Политковская. Чеченският гражданин Рустам Махмудов беше признат за виновен по обвинение, че е стрелял по журналистката във входа на сградата, в която живеела, а Лом-Али Гайтукаев – чичо на Махмудов, известен с криминалното си минало – беше осъден като организатор на убийството. Други трима техни съучастници ще лежат в затвора между 12 и 20 години, въпреки настояванията на прокуратурата за още по-сериозни наказания за обвиняемите.
Анна Политковская е родена в Ню Йорк през 1958 г., където нейните родители, съветски украинци, са дипломати на ООН. Тя учи журналистика в Московския държавен университет, завършва през 1980 г. и постъпва на работа във вестник "Известия".
По-късно Политковская беше разследващ журналист за независимия вестник "Новая газета" и един от острите критици на управлението на Владимир Путин. Продължителната й работа за разкриване на беззакония на руската армия по време на войната в Чечня й спечели международно признание.
В социалната мрежа днес гражданите иронично се питат: Кого ще убият, за ЧРД на Путин?
![12 години сянката на Путин тегне над убийството на Политковская](/static/downloads/uploads/images/p/Politkovskaya.jpg)
Още от От редактора
Цар Фердинанд I се жени за принцеса Елеонора Ройс-Кьостриц, пленила сърцата на българите
След обявяването на независимостта на България на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.Царица Елеонора обичала да казва, че е била обречена на България.
Преди 25 години стартират преговорите за членство на България в ЕС
Да бъдем част от Европейския съюз, освен икономическите и политически предимства, означаваше свобода за гражданите да пътуват, живеят и работят в други държави членки на общността
Преди 31 години България се включва в „Партньорство за мир“ на НАТО - първият ни ангажимент към пакта
Въпросът за членството в НАТО е поставен за първи път през 1990 г., когато основателят на Атлантическия клуб в България Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване на страната ни към Алианса