Възкресението на България от турско робство минава през стотици масови кланета. Баташкото остава най-кървавото и зловещо престъпление на Империята при потушаването на Априлското въстание. По ирония на съдбата тогава българи с мюсюлманска вяра са клали по-жестоко и от турците българи християни.
Години наред историците мълчаха за този братоубийствен позор, но в действителност клането е извършено от османски башибозук, състоящ се главно от помаци - българомохамедани от съседните села, под прякото командване на Ахмед ага Барутанлията. След клането той получава отличия и повишение от султана. Според различни оценки, около 5,000 души от селото са избити, като българските жертви в цяла България по време на Априлското въстание са между 15,000 и 25,000 души.
На 1 май 1876 г. бунтовниците били извикани , за да предадат оръжието си, а след това, башибозуците ги нападнали и отсекли главите им.
На 2 май скритите в Богдановата къща се предали, като повярвали на агата, че ако предадат оръжията си, ще получат милост от неговата войска. Повече от 200 мъже, жени, деца и старци били изведени от къщата, претърсени за ценни вещи, съблечени, за да не измърсят дрехите с кръвта си, и накрая изклани.
Барутанлията поискал по-видните хора от селището да отидат при него в лагера на башибозука, за да предадат всичкото оръжие и да успокоят населението. В лагера били изпратени кметът на Батак - Трендафил Тошев Керелов, заедно с Вранко Димитров Паунов, Георги Серафин, Петър Трандафилов Керелов, Петър Кахведжийски и Георги Вълюв.
Репортажите на Макгахан във вестник „Дейли Нюз”, е един от ценните извори на сведения за бунтовната 1876 година. Там е описана смъртта на Трендафил Керелов:
„Убиването на старейшината Трендафил било извършено крайно варварски. След като му извадили очите и му изтръгнали зъбите, набили го на кол и го опекли жив сред кръг от жени, заставени от башибозуците да останат зрители до неговата смърт. На друг човек отрязали краката, ръцете, носа и ушите.“
Жени, момичета и деца били избивани в къщите и по улиците, докато много мъже били закарани на дръвниците, където били обезглавени със саби.
Между 3 и 5 май е кулминацията на клането. Училището, което било в близост до църквата „Света Неделя“, се оказва последно убежище на около 200 души, които били изгорени живи, докато се криели в него,
Храмът „Света Неделя“ се оказва последната крепост на разбунтувалите се батакчани.
Защитата на църквата продължила три дена, престрелките в селото не преставали. За да принуди батакчани да се предадат, врагът пускал пълни с пчели кошери и запалена слама с газ в църквата, където много от хората загинали заради недостиг на кислород.
В храма нямало вода, затова барикадираните използвали зехтина от кандилата и кръвта на изкланите. С голи ръце копаели в пръстта, за да намерят подпочвена вода.
На третия ден оцелелите батакчани решили да излязат навън, след като разбрали, че вътре са обречени. Когато отворили портите на църквата Ахмед ага Барутанлията чакал отвън с башибозуците си. Тогава започнало безпощадно клане. Само тези, които склонили да приемат исляма, останали живи, всички останали били обезглавени.
Църквата била опожарена, но каменната й конструкция я спасява, единствено иконите и дървените мебели изгарят.
Няколко месеца след клането в Батак се разнася ужасната смрад, а телата остават непогребани цели три месеца. Стените на църквата са боядисвани няколко пъти до сега, за да заличат следите от попилата в тях кръв. Но 137 години тази кръв продължава да избива, за да бъде свидетелство за най-свирепото братоубийство между българи мюсюлмани и християни.
Днес жертвите от Батак са канонизирани за светци.
Още от От редактора
Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя
Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство
В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология
Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин