15 юни 1969 години се превръща в повратна за живота на писателя дисидент Георги Марков. По време на вътрешната премиера на пиесата му „Аз бях той“ (режисьор Методи Андонов) в Сатиричния театър, представлението е неочаквано спряно, а пиесата не получава разрешение да бъде публично представена. Цензурата на БКП решава, че творбата е несъвместима със социалистическата идеология.
По-късно на същия ден Георги Марков взима важното решение и напуска страната, заминавайки първо за Италия при брат си, който живее там.
Първоначалното му намерение е да изчака преминаването на скандала около пиесата, но постепенно решава да остане завинаги емигрант, особено след като през септември 1971 г. не получава подновяване на задграничния си паспорт.
Започва работа в Лондон като радиоводещ в английските радиостанции „Би Би Си“, американската „Свободна Европа“ и германската „Дойче веле“. В репортажите си критикува комунистическия режим в Народна република България. Смята се, че това е причината българското правителство да реши да го премахне, за което иска помощ от КГБ.
Георги Марков умира отровен, след като е прострелян на 7 септември 1978 г. на улица в Лондон със сачма, пълна с рицин, най-вероятно от агент на българската Държавна сигурност.
Още от От редактора
79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи
Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация
Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България
Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия
Революции с имена на цветя
Сред емблематичните цветни революции в Европа са в някои от бившите съветски републики