Най-старото земетресение, за което има сведения, е срутило половината от днешната столица на 4 април точно преди 196 години. Епицентър е в околностите на град София, а бедствието се е случило в 8:30 сутринта. Вторичните трусове продължават да напомнят за страшния ден още няколко месеца.
Данните за трагедията са оскъдни и се основават на текстови описания на свидетели. В повечето каталози интензивността на основния трус се оценява като VIII-ма степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник (МШК), а магнитудът - на около 6,0. Според някои автори силата на земетресението е по голяма - IX степен по МШК и магнитуд до 7,2.
Освен в София, трусовете са усетени и в близки селища, като Брезник, а според някои дори в Пловдив.
В София земетресението предизвиква значителни щети, особено на по-големите обществени сгради. Сред пострадалите постройки са осем джамии. На някои места се отварят пукнатини в земята, а в близост до Баня баши джамия се появява горещ минерален извор. Местният управител Селем паша използва този извор, за да построи шадраван, но година след земетресението той пресъхва.
През 1858 градът отново е разлюлян, а следващите силни трусове са през 1917 и 2012 г.
Още от От редактора
Преди четвърт век за първи път американски президент стъпва на българска земя
Ликвидират Йосиф Хербст като неудобен свидетел за убийство
В продължение на 45 години комунистическият режим в България тенденциозно използваше името на Йосиф Хербст за пропаганда на тоталитарната си идеология
Преди 80 години издъхва Райко Алексиев, убит от комунистите заради карикатура за Сталин