26 Ноември, 2024

След хиляди жертви и съсипани съдби, БКП закрива лагера на смъртта "Белене"

След хиляди жертви и съсипани съдби, БКП закрива лагера на смъртта "Белене"

И до днес се носят легенди за каторжния труд и жестоките порядки на острова

На днешния ден през 1959 г. с решение на Политбюро на ЦК на БКП е закрит концлагера Белене. Така комунистите слагат формално и привидно край на едно от най- ужасните си творения и престъпления срещу българската нация.

Официално лагерът се появява с Указ № 8 на регентите от 11 януари 1945 г. по предложение на министъра на вътрешните работи Антон Югов. В него без съд и присъда, по целесъобразност попадат врагове на народната власт, фашисти, асоциални елементи и хулигани. По съветския пример лагерът е наречен Трудово-възпитателно общежитие (ТВО).

През 1949 г. (Протокол № 5 от 27 април на Министерския съвет) режимът взима решение за по-ефективен контрол и изолиране на политическите си противници и опозиционери, концентрирайки ги на едно място - Дунавските острови, а лагерът си спечелва прозвището Българския Сибир. 249 лагеристи от Богданов дол са изпратени да основат лагера. Стоварени са на гола поляна и сами, с подръчни средства, започват да строят първите бараки от леси. Липсват дори пирони. Лагерът «Белене» започва да се пълни, като броят на задържаните, в съзвучие със Сталиновата теза за засилване на класовата борба, расте лавинообразно. Така към края на същата година задържаните стават 3000. Точният брой на лагерниците през годините в зависимост от източника варира. През 1951 г. според строго поверителна справка на МВР в лагера са въдворени 1459 лица. По свидетелства на лагеристи от Културния съвет през 1952 г. в него се намират над 5000 души – от които 2500 на първи обект и 2000 на втори обект на остров Персин. Там са настанени и 150–200 криминални затворници. 500–600 жени са затворени на остров Щурчето. През пролетта на 1953 г. по сведение на лагеристи, работещи в счетоводството на лагерното комендантство, броят на задържаните лица е 3500.

С Протокол «А», № 135 от 5 септември 1953 г. Политбюро на ЦК на БКП взима реше закриване на лагера в Белене. Последните 80 души са освободени през декември. Но това не е краят на историята. 

Закритият лагер формално е преименуван в затвор, но под новия етикет продължава да функционира. Политически въдворени лица свидетелстват за пребиваването си там през 1954–1955 г.

По време на Унгарската революция, с Протокол «Б» № 9 на Политбюро на ЦК на БКП от 17.ХI.1956 г. е постановено лагерът в Белене да се възстанови. «Да се въдворят в ТВО «Белене» най-опасните за реда и сигурността на страната вражески и престъпни елементи, настанили се на местоживеене в София и други големи градове». Решението е потвърдено и от Указ № 468 на Народното събрание от 4 декември същата година.

Същата година броят на лагеристите набъбва до 2800. По-късно част от тях са освободени, но мястото им е заето от втора вълна въдворени, свързана с т.нар. акция срещу хулиганите.

По неофициални данни през този лагер на смъртта са преминали над 30 хил. лагеристи. Няколко хиляди от тях са намерили тук смъртта при неизяснени обстоятелства, а и до днес продължават да се носят легенди за каторжния труд и жестоките порядки в Белене, установени от комунистическата милиция. Според запазени архивни документи дневният хранителен порцион на затворниците е бил 0,78 ст., порционът на стражевите кучета е бил 0,85 ст.

Под натиск на международното обществено мнение с решение на Политбюро от 27 август 1959 г. лагерът в Белене се закрива. В този момент в него се намират 1421 души. 1257 от тях са освободени, а за останалите 166, обявени за «непоправими рецидивисти», са в каменните кариери край Ловеч – поделение 0789.

Започналото след идването на демокрацията дело за лагерите бе провалено от функционери и магистрати, свързани с управляващата сега БСП. Самият диктатор Тодор Живков и фамилията му стигнаха до краен цинизъм, твърдейки, че именно благодарение на него лагерите са премахнати. Така до днес за безчинствата и садистичните порядки в Белене няма нито един осъден, а децата и внуците на престъпниците са в управлението на държавата.
Сподели:
79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи

79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи

Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България

Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия

 Революции с имена на цветя

Революции с имена на цветя

Сред емблематичните цветни революции в Европа са в някои от бившите съветски републики