АКФ и други граждански организации, възмутени от срещата на председателя на ДПС Делян Пеевски с европейски посланици, излязоха с отворено писмо до белгийския посланик Н. Пр. Фредерик Мьорис, който организира и проведе срещата в резиденцията си на 9-ти май т.г. В него те изразяват своето безпокойство от подобни срещи, като излагат и своите аргументи в тази посока.
Писмото е изпратено и до шефовете на дипломатическите представителства на страните от ЕС в България, както и до посланиците на Великобритания, Швеция и САЩ и до консула на Норвегия.
Вижте и пълния текст на писмото:
Ваше Превъзходителство,
Обръщаме се към Вас по повод официалните съобщения на Движението за права и свободи (ДПС) за проведена на 9 май 2024 г. в резиденцията Ви среща на делегация, водена от съпредседателя на движението Делян Пеевски, с Вас и високопоставени представители на посолствата на няколко държави-членки на Европейския съюз (ЕС).
В качеството си на граждански организации, дългосрочно ангажирани с проблемите на утвърждаването на принципите на правовата държава в Република България, заявяваме следното:
Въпреки продължаващите критики на ЕС по отношение на върховенството на правото и ефективната борба с корупцията в Република България, тези две сфери продължават да са също толкова проблемни, колкото преди десет или двадесет години.
Доказателствата за това са много, като най-скорошните могат да бъдат открити в няколкото временни парламентарни комисии, които се заеха да разследват конкретни корупционни схеми във високите етажи на правосъдието. Техният безрезултатен край се оказа поредната илюстрация за това колко високо в съдебната власт (а и в другите власти) трябва да се търсят първопричините за проблемите в българското правосъдие и правоприлагане.
Именно затова проведената преди броени дни среща, организирана от Вас, между посланици на страни от Европейския съюз и съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания, предизвиква у нас силно безпокойство.
Такива срещи, особено в Деня на Европа и ден преди началото на официалната предизборна кампания в България за избор на представители в националния и европейския парламент, са знак на легитимация на сегашното статукво. Такива действия не помагат за решаването на проблема с корупцията и върховенството на правото в България, а напротив - създават усещане за безнаказаност на българските политици, при това с европейско съгласие.
Ние напълно разбираме, че за дипломатически представители е предизвикателство намирането на баланс между институционалното сътрудничество и политическата хигиена, особено в държави с хронични проблеми с борбата с корупцията като България.
Срещи с политик като Делян Пеевски, санкциониран от Великобритания и САЩ за корупционни действия и превърнал се в един от символите на корупцията в България, за нас обаче са отвъд червената линия на допустимите компромиси. Аргументи защо това е така можете да откриете в анализите и публикациите на нашите организации, както и на множество други независими медии и граждански организации, публикувани в продължение на много години.
Особено в условията на масирана и постоянна руска дезинформационна пропагадна кампания на територията на страната, считаме за особено важно именно представителите на държавите членки на ЕС да отстояват и утвърждават в България европейските ценности.
Легитимацията на санкционирани за корупция политици не може да бъде европейска ценност.
Това, което заявяваме тук, е не просто мнението на няколко граждански организации. Личният политически рейтинг на санкционираните за корупция политици ясно показва, че това мнение се споделя и от преобладаващата част от българските граждани.
В така създалата се ситуация, считаме за необходимо да бъде проведена среща и между представителите на посолствата на държавите-членки на Европейския съюз и представители на гражданските организации, на каквато среща се ангажираме да Ви поканим в най-скоро време.
Оставаме с пожелания за успешна дейност в името на общото ни европейско бъдеще.
Подписали:
Антикорупционен фонд
Български Институт за правни инициативи
Институт за пазарна икономика
Български хелзинкски комитет
Фондация „Даная“
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас