25 Ноември, 2024

Палим свещ за свещеномъченици Фотий и Аникита, св. Александър, еп. Комански. и мъченици Памфил и Капитон

Палим свещ за свещеномъченици Фотий и Аникита, св. Александър, еп. Комански. и мъченици Памфил и Капитон

Жития на светците

12 август

Свети Аникита бил военен сановник по времето на император Диоклетиан. По времето на големите гонения срещу последователите на Исус той открито заявил, че е християнин.

Неговият пример последвал и племенникът му Фотий, който си позволил да изобличи самия император. Двамата мъже били заловени и подложени на много мъчения. Накрая били осъдени на смърт и изгорени заедно с много други християни през 305 година.

Свещеномъченик Александър, Комански епископ

Свети Александър живеел в град Коман, близо до Неокесария. Той бил въглищар и живеел доброволно в бедност. След смъртта на епископа на Коман към Неокесария, където се намирал свети Григорий Чудотворец, тръгнали пратеници. Те помолили светия мъж да им постави нов епископ.

Свети Григорий се съгласил и не след дълго пристигнал в Коман.

Когато на събора започнали да търсят мъж, достоен да заеме епископския престол, се появили разногласия: едни избирали лица от благороден произход, други - богати, трети - красноречиви, четвърти - почтени на вид и възраст. Започнали да водят своите избраници при Григорий. Той не бързал с посочването на този, който ще стане епископ на Коман, защото чакал знак от бога.

Довели и Александър на събора и започнали да му се смеят, защото целият бил черен заради въглищния прах. Григорий го повикал в отделна стая и го разпитал кой е и откъде е.След това накарал един от приближените си да отведе Александър, за да се измие и да облече чисти дрехи, а след това да го доведе на събора.

Григорий започнал да му задава въпроси от Светото Писание. Всички били изумени от отговорите и промяната във външния вид на Александър и единодушно го избрали за епископ на Коман.

По време на гоненията срещу християните при Диоклетиан започнало и преследване срещу Александър. Той отказал да се отрече от християнството. За наказание бил изгорен.

Св.мчк Памфил

Памфил бил от Берит-Бейрут, презвитер в Кесария Палестинска Речник, известен с благотворителните си дела. Работил книжовно за запазване невредим текста на Св. Писание. Преследван, мъчен, затварян в тъмница и посечен с меч. Порфирий бил слуга и възпитаник на Памфила. След жестоки мъчения, повесили и разпалили огън под него и тъй предал душата си на Бога.

С тях пострадали и други - посечени с меч в началото на IV век. Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в повредени от преписвачи Новозаветни текстове. Поправените копия св. Памфил преписвал и разпращал на тези, които пожелаели да ги имат, с което обърнал към Христа много езичници.

С негов труд в Кесария била събрана обширна библиотека с духовни и исторически книги, която просъществувала няколко века и била гордостта на Църквата в Кесария. Тя съдържала и множество ръкописи на Ориген, оказал голямо влияние върху св. Памфил. Ученик на св. Памфил, негов пръв помощник и архивар в библиотеката бил Евсевий Кесарийски, наричан често "отец на църковната историография". Блажени Иероним, който също много почитал паметта на св. Памфил, се сдобил с негови ръкописи и се отнасял с тях като с голяма ценност.
Сподели:

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“