Около 500 софиянци се събраха днес пред паметника на жертвите на комунизма, за да почетат паметта на хилядите мъченици на мракобесния комунистически режим в България.
След Цвета Караянчева и новият председател на парламента Никола Минчев също присъства на възпоменанието. На честването, организирано от инициативата „Бъдеще с памет“ бяха още президентът Росен Плевнелиев (2012-2017), политици, депутати, политзатворници, бивши лагеристи, наследници на жертвите на комунизма и много граждани.
Заупокойна молитва отслужи митрополит Геврасий. В словото си след това той изтъкна, че това е най-мрачното престъпление, извършено от БКП в България през изминалия 20 век, отчитайки, че в това злодейство жертва са станали и няколко стотин духовници от българската православна църква. Духовникът завърши с думите, че и до днес белгийският парламент почита жертвите, избити от комунистическата власт на 1 февруари 1945, за разлика от българския парламент, който гузно мълчи по темата.
Политическият затворник Ибрахим Рунтов отбеляза, че за престъпленията на комунистите и до днес няма възмездие, а партията, която е техен наследник – БСП, продължава политиката на разединение и противопоставяне на обществото, отказвайки да поеме отговорност за червения терор, който наложи с щитовете на червената армия.
Председателят на НС Никола Минчев, който е внук на осъден от Народния съд и жертва на комунистическия режим, посочи, че винаги на този ден се пита какво ли е изживявал проф. Александър Станишев, който на 1 февруари 1945 г. през нощта е проверявал пулса и е удостоверявал смъртта на всички осъдени от комунистическия Народен съд, предчувствайки, че ще бъде последният убит. Минчев заяви още, че помни разказите на дядо си за това мрачно време. Той призова обществото да има памет за този трагичен период от нашата история.
За втора поредна година десните са отново разединени на този ден. Стана ясно, че от 12 часа цветя и венци пред паметника на жертвите на комунизма ще поднесат и от „Демократична България“.
Вижте пълния текст:
Д Е К Л А Р А Ц И Я
на Инициатива „Бъдеще с памет“
Уважаеми сънародници,
В деня, в който почитаме мъчениците на комунистическия режим, ние от Инициативата „Бъдеще с памет“ заявяваме следното:
Паметта на всички избити и страдали по време на комунистическия режим – от есента на 1944 г. до ноември 1989 г. ни задължава да пазим ценностите, които те отстояваха – свобода, справедливост и защита на човешкото достойнство, България като равноправна европейска държава, а не източен васал.
България в Европа, а не в Евразия!
Днес, когато обществото ни все повече прилича на корабокруширал кораб без капитан, люшкан в бурния геополитически океан, имаме нужда още по-силно да издигнем глас за нашето настояще и бъдеще, което не се гради без памет. Паметта, пред която всички ние сме длъжни, за да не завещаваме и на новите поколения българи ужасните линии на разделението.
Кървавият терор след 9 септември 1944 г. дойде със щиковете на Червената армия, за да наложи престъпния античовешки и антибългарски комунистически режим. Но това минало нито е далечно, нито е безвъзвратно. България продължава да се върти в кръга на несвършващото си „преди“. Минало несвършващо със 185 бетонни и чугунени истукана на съветските убийци и на неуточнен брой местни ударници по изтребление на собствения си народ. Техните имена все още носят много населени места, улици и различни публични обекти.
Днес сме свидетели, как сценариите от есента на 1944 г. отново са на път да бъдат повторени и потомците на Червената армия, струпани край границата на суверенна Украйна, са готови отново да я „освободят“ и да я подчинят на Москва, лишавайки я от нейното право сама да определя своето настояще и бъдеще. Ние, българите, много добре знаем какво означава това. Ето защо, от Инициативата „Бъдеще с памет“ настояваме:
1. В България да започне да се прилага законът, който обяви комунизма за човеконенавистна идеология и всички паметници и символни знаци, които го възхваляват да бъдат демонтирани от публичните места и изпратени там където им е мястото – в музея.
2. Народното събрание на Република България да постави на видно място паметни плочи в сградата на Парламента с имената на всички избити депутати от т.нар. „Народен съд“ – с текст, указващ кой и защо е унищожил политическият елит на нацията ни.
3. Държавните институции категорично да заявят неотменимата принадлежност на България към европейската цивилизация, като не поставят под съмнение нейното членство в Европейския съюз и НАТО. Ние смятаме, че трябва ясно да бъдат прокарани точните разделителни линии, чието прекрачване е пагубно за националния ни интерес. Категорично осъждаме злоупотребата с плурализма в обществото и превръщането на обществените медии в рупор на хибридната война срещу България.
Без да постигнем идеала за европейска, просперираща, демократична България, пълноценен и достоен член на ЕС и НАТО, душите на мъчениците от времето на комунизма няма да намерят покой, а ние ще останем маломерно, изгубено в дебрите на перестроечната измама поколение, излъгало надеждите и заветите на дедите си, лишило от перспектива бъдещите поколения.
Да живее и да пребъде България!
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас