Бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз. Европейският съюз трябва да остави вратата отворена не само заради необходимостта от сериозни резултати по отношение на европейските критерии за демокрация, върховенство на закона, борбата срещу корупцията, но и заради възможността външни фактори да се възползват от евентуалния вакуум, за да предложат геополитически концепции, които не са основани на европейските ценности.
Това подчерта президентът на РС Македония Стево Пендаровски в Ню Йорк по време на участието си в 20-та среща на високо равнище, организирана от Международния център Низами Ганджави, която се проведе в кулоарите на 76-ата сесия на Общото събрание на ООН. Президентът говори по темата „Какво означават мирът и стабилността през ХХI век?” в рамките на сесията „Специално обръщение: Мир и стабилност. Бъдещето на Западните Балкани”.
Пендаровски говори за опита на страните от региона на Западните Балкани след падането на комунизма. Подчерта, че благодарение на поредица от обективни причини, каквито бяха конфликтите в бивша Югославия, икономическият колапс и голям брой открити въпроси, никоя държава в региона не може да се смята за лидер на посткомунистическия период в Европа.
В изказването си македонският президент обърна внимание на компромисите, които Скопие направи спрямо своите съседи, опита на страната във връзка с членството в НАТО и ангажимента за интегрирането на РС Македония в ЕС. „Перспективата за членство в Европейския съюз е ключовият двигател на реформите не само у нас, но и в Западните Балкани, докато самото членство е от ключово значение за осигуряване на дългосрочна стабилност, мир и просперитет в региона”, заяви той.
В тази връзка, описвайки очевидния застой в интеграционните процеси на всички страни от Западните Балкани през последните няколко години, президентът Пендаровски изрази загриженост и предупреди, че несигурността на този план може значително да повлияе на мира и стабилността в региона. Президентът подчерта, че резултатът от настоящата безизходица е бавният темп на реформите и нарастването на евроскептицизма във всички държави от Западните Балкани.
В обръщението си президентът подчерта значението на отношенията между Европейския съюз и САЩ, когато става въпрос за мира и стабилността на Западните Балкани, като отбеляза, че винаги когато отношенията между ЕС и САЩ са добри и силни, тогава има реални ползи за региона, Европа и за евроатлантическия регион като цяло. /БГНЕС
Стево Пендаровски
Още от Свят
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Според Песков сегашната администрация„ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши“
Службата за сигурност на Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"
Според Пентагона тя е базирана на руската междуконтинентална балистична ракета RS-26 Rubezh