Косара Белниколова
„Целта на банкера Стоян Александров са не само високи печалби от лихварство, но и незаконно присвояване на имущество – използва масонското си влияние в съда, а институциите не реагират“. Това разказа бизнесменът Ивайло Илиев пред Faktor.bg.Той твърди, че е една от жертвите му и от 2014-та се опитва да докаже, че имотът му е иззет и продаден незаконно. В момента срещу бившия финансов министър има образувано досъдебно производство за лихварска дейност, а темата е едно от най-коментираните в медийното пространство.
„Проверката на Прокуратурата, която трябваше да установи взаимодействие между Александров и неговия частен съдия-изпълнител Никола Попов, е прекратена за пореден път с постановление на Апелативна прокуратура, която не намира никакви данни за извършено нарушение или престъпление от страна на частен съдебен изпълнител. Тя е прекратена поради масонската връзка на Стоян Александров и зависимости на видни магистрати от съда и прокуратурата с тайното общество“ започва коментара си Илиев.
„През 2012 Стоян Александров се снабдява с изпълнителен лист спрямо мен лично въз основа на представен нотариален акт за ипотека. Сумата от 300 000 лв., които съм получил по реален договорт за заем е удължаван с анекси до 30 септември 2012, който обаче е сключен само между мен като физическо и Стоян Александров. Този договор, обаче, не е реално обезпечен с ипотека. Но в съда е внесена само ипотеката като основание за издаване на изпълнителен лист. Такъв договор не е сключван и в правния мир не съществува и не може да бъде показан от нито една от тези четири страни - физическото лице Стоян Александров, Ивайло Илиев, Мариана Илиева и дружеството „Метропол – М“, на което аз съм собственик и управител. Тук вече е измамата от Александров към всички нас, включително и към съдебната система, че той предявява нотариално заверен акт за ипотека, който обаче е безпредметен, защото към него няма договор.“ пояснява още потърпевшият. Според него
банкерът мами и съда
като предявява фалшиви документи и с помощта на определени съдии се снабдява с изпълнителни листове и по две други дела, по които ще стане въпрос в следващ материал.
„Стоян Александров въз снова на този изпълнителен лист си образува дело при частния му съдебен изпълнител – който движи и много други негови съдебни дела. Те също в противоречие със закона. От 2014 той се опитва да си извади изпълнителен лист и за остатъка от 250 000 л. по нотариалния акт за ипотека, но попада на морална съдийка в Софийския районен съд - Дрънчовска, която отказва издаване на изпълнителен лист, защото няма реален договор за заем. Това се потвърждава и от СГС, и не подлежи на обжалване. Сега сме изправени пред парадокса в нашата правосъдна система, че за един и същ документ, две съдилища се произнасят по различен начин. Стоян Александров има влияние и във Върховен касационен съд, който отново "прехвърля горещия картоф" и връща делото на Софийски апелативен съд. Нито един състав вече две години не смее да се произнесе по изпълнителния лист за 50 000 дали е в нарушение на закона. По същото дело са внесени всички доказателста. От друга страна имуществото на съпругата ми не трябваше да бъде продавано, но частният съдебен изпълнител продава жилището – опис не е направен, не е удовлетворена и молбата ни да бъде прехвърлено на дружеството. На публичната продан се яви само един купувач – който дори не е влизал да погледне апартамента. Още по-трагичен факт е, че голяма част от сумата от продажбата на апартамента – 247 000 лв. е по сметката на частния съдебен изпълнител, част от тях се задържат неправомерно две години, въпреки че на Александров му е отказан изпълнителен лист. С една дума незаконно е продадено чуждо имущество от частен съдебен изпълнител и парите седят по сметката. В същото време никой съд не се произнася“, обяснява още Илиев.
Той е категоричен, че
пострадалите по подобни схеми са над 70 човека,
а според него, измамата е прикривана от различни нива в съдебната система, НАП, ДАНС, Министерство на правосъдието, въпреки че има препоръка за сезиране на председателя на Върховния касационен съд.
„Вече сме учредили асоциация за защита правата на длъжника с още съмишленици. Самата скандална и нелоялна практика е от 2010-та – Александров използва възможността, когато член на борда на директорите на банка да отсява клиенти, за да може да им раздава заеми като ги оплита в мрежите си. Целта му не е само да изкарва лихви, а и да прибира незаконно имоти на многократно по-ниска цена. Има подобни случаи за имоти в Горна баня и в центъра на София – на ул. Будапеща, за която са проявили интерес Цветан Василев, Делян Пеевски и Стоян Александров. В схемата участват изключително много лица.“ Завършв одисеята си Илиев и припомня, че Александров има влог като физическо лице в КТБ почти милион и половина, а като собственик на фирма - над 4 милиона. Илиев твърди, че при него нееднократно са идвали представители на Александров с предложение да прехвърли имотите си на минимални цени, за „да му бъдат решени проблемите“.
В същото време банкерът Стоян Александров в интервю пред „Труд“ твърди в своя защита, че заради високоплатените длъжности, които е заемал години наред, има достатъчно лични спестени средства, които е давал назаем срещу лихва. Върху тях са платени и данъци, което било видно от данъчните му декларации. Единственият спор, който имал с НАП, бил свързан с къща, която придобил от екстрадирани от страната руснаци, заради това дали е трябвало сделката да е по данъчна или по пазарна оценка.
"Аз имам солидни други доходи и никога
не съм живял от лихвите
Всеки доход от лихви по заеми, които съм отпуснал, е вписан в данъчната ми декларация за съответната година и върху него е платен данък", обяснява Александров. На въпрос не е ли бил в конфликт на интереси, когато е бил в управата на банки, а в същото време е отпускал заеми от лични средства, той отговаря отрицателно и обяснява, че не е отклонявал клиенти на банките, а е кредитирал хора, които не са имали шанс да получат заеми от финансовите институции.
"Аз не смятам, че съм извършил нерегламентирана банкова дейност. Не съм привличал чужди пари, за да ги давам срещу лихва", убеден е Александров, с което отхвърля тезата, че дейността му е наказуема по закон. Според наказателния кодекс с отпускане на заеми не могат да се занимават нелицензирани за целта, а санкцията е до 5 г. затвор и конфискация на половината имущество.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление