Окръжният прокурор Румен Попов обяви, че ще бъде внесено в съда искане за отстраняване от длъжност на Сотиров. Според държавното обвинение липсата на достъп до работното място на обвиняемия ще е достатъчно ограничение, тъй като все пак се касае за длъжностно престъпление. Това се явявало алтернатива на задържането под стража.
Искането на прокуратурата ще бъде разгледано от Окръжния съд в Пловдив на открито съдебно заседание. Кметът на Куклен беше арестуван на 16 август заради далавери, а действията на прокуратурата разделиха жителите на общината на две. Сега подръжниците и противниците на градоначалника до такава степен са изострили отношенията си, че са готови да се хванат гуша за гуша, разказват хората от района. От едната страна са хората от неформалното обединение “Сдружение за Куклен”. От няколко дни те
празнуват победа,
защото най-после далаверите на кмета и обкръжението му излизат на яве. От другата страна обаче са собствениците на мълка брой фирми, които през последните 15 години са получавали всички общински поръчки и са замесени в източването на кметството и трупане на хиляди без реално свършена работа. Сред ревностните поддръжници на кмета са от партията на Нонка Матова политически клуб “Тракия”.
“Кметове, не работете и не се бъхтайте. Така се правят грешки и може да последвате съдбата на арестуваните Сотиров и Апостолов”, предупреждава общинската съветничка Албена Костадинова. Тя е от партията преизбрала през есента отново Димитър Сотиров и е категорична, че арестите са поръчкови.
Към потърпевшите от ситуацията са и много от общинските чиновници, които освен топли работни местенца през годините са получавали и редица допълнителни стимули. Сред верните на кмета са месните роми. До сега те са му осигурявали гласове за изборите, а Сотиров им е отпускал месечни субсидии, отпускани под формата на договори.
Димитър Сотиров е четвърти мандат кмет и в общината се чувства като феодал, недосегаем от закона, позволяващи си да върши каквито иска безобразия. Именно за това излизащите сега разкрития от проверките на икономическа полиция са повече от скандални.
Срещу Сотиров са повдигнати обвинения за пет престъпления по служба и присвояване в особено големи размери. Заместникът му Иван Апостолов е с три обвинения. Прокуратурата е изчислила, че щетите за общината от облагодетелстването на 5 фирми, ангажирани в изграждането на канализацията, са 738 998 лева.
Аз съм комунист, не съм член на БКП, но съм идеалист. Идват хора, които не могат да си платят тока и водата, затова аз им помагам. Когато общината работи, тогава винаги засягаш нечии интереси и валят сигнали срещу тебе, защитава се от лъсналите далавери кметът.
Най-активни в разкриването на далаверите на кмета и екипа му са членовете на "Сдружение за Куклен". Те продължават да вадят нови документи за нарушения и служебни престъпления. Освен тях обаче изплуват и десетки
пикантни клюки от личния живот на феодала
Сотиров и обкръжението му. Макар и малка, общината се оказва доста апетитна заради атрактивните имоти, които са на нейна територия. Затова кметът е създал брилянтната схема: “Роднина, баджанак, роднина, баджанак”. Така според членовете на "Сдружение за Куклен" са разпределени постовете в общината. На същия принцип се правели и гражданските договори. В списъците с гражданските договори фигурират дори хора от администрацията. Една от тях е шефката на отдел "Управление на общинска собственост" Мариана Ганева. В различните общински проекти приближените на кмета са включени като консултанти с доста прилични хонорари. По проекта "Културни празници Куклен - да претворим традициите" хонорарът на началник-отдел "Хуманитарни дейности" Величка Маринова е 5112 лева, а служителите Елена Панайотова, Валя Раднева и Камен Стратиев са взели по 2 бона и отгоре, разкрива “Марица”.
В същото време по договор за поръчка за участие в екип по проект по Оперативна програма за развитие на регионите главен инженер Никола Бочуков е взел 70 000 лева хонорар. С граждански договори по различни проекти са се сдобили и близките на Валя Спиркова, която според кукленци била дясната ръка на кмета.
Кметът е истински магьосник и успява да продаде сам на себе си общински имот
за 1 лв. кв. м.
Сделката е станала чрез замяна и доплащане. Договорът е сключен през декември 2006 г. между община Куклен, представлявана от Димитър Сотиров. Кметът сам прехвърля на себе си и съпругата си правото на собственост върху 2,005 дка частна общинска собственост в местността Калдъръма в землището на Куклен. В замяна Сотиров дава на общината свои 1,600 дка, като доплащат 414 лв. - разликата в пазарните стойности на двата заменени имота. Разходите по вписването на сделката плащат не Сотиров и съпругата му, а общината.
Три години по-късно със същите хитринки намазва и заместник-кметът Иван Апостолов. Прословутата сделка за 3 лв. всъщност е част от хитра схема, обясняват кукленци. Преди време част от Копривките е парцелирана и имотите са раздадени като обезщетение, след което въпросният терен от 1,3 дка е препродаден от частно лице вече на зам.-кмета Апостолов, коментира жител на Куклен.
Едно от обвиненията на прокуратурата към Апостолов е, че между май и септември м.г. е ползвал безплатен труд на работници с договори към общината, за да построи вилата си.
С пари от бюджета кметството често пазарува водка, домати и прах за пране. Администрацията в курортната община, която има амбициите да я превърне във второ Пампорово, най-вероятно е ползвала тези стоки за лична консумация, твърдят от сдружението.Така служителите от кметската администрация редовно си
зареждали домашните хладилници с общински пари
Сред разкритите сега далавери изплуват и продадени имоти без знанието на собствениците им. Такъв е случаят на 80-годишния Николай Панайотов това е станало с решение на ОбС. Найденов твърди, че е загубил част от земеделски имот, който обработва от 33 г., без дори да разбере. След като научава случайно, че 511 кв.м от парцела му са станали собственост на друг човек без негово знание, Панайотов изпраща писмо до кмета с питане как част от земята му е продадена без негово съгласие. Получих официално писмо от общината с отказ за информация, разказа пред "Марица" Панайотов и допълни, че ще подаде жалба в прокуратурата.
В почти подобна ситуация се оказва строителният предприемач и собственик на комплекс "Орфей" Стоян Анастасов. При наличието на 5 жалби от мен, нива, наследство от дядо ми, кметът обявява за втори път на търг за продан, заяви Анастасов. Земята е 1,029 дка в атрактивната местност Кьошкъръ, обясни Анастасов.
Жителите на Куклен сега си дават и обяснение защо избират вече четвърти мандат Сотиров за кмет? Според Сдружение за Куклен отговорът се крие в списъците за "гласуваш за кмета, работиш през мандата".
Вече са факт документи, които са доказателство как от касата са давани заеми на служители, които ако не могат да върнат парите, се задължават да работят допълнително, като берат череши или метат улиците. Такъв е случаят със Златка Петрова. Описано е: "метене ул. "Яворово" - 198 лв. Заем към общината 150 лв. Остава, докато си върне заема към общината", пише в документите.
За Кочо Петров пък е отбелязано, че мъжът извършва рязане и почистване на храсти за 240 лв. Той също има заем към общината от 150 лв. И срещу всичко това е отбелязано: "Намаление на 150 лв., работа 2 седмици на месец. Да се спрат на 2 пъти по 75 лв.".
Другата схема, която е прилагана, е даване на пари с фиктивни граждански договори. За 2011 г. те са 11 страници, твърдят от сдружението. Любопитното е, че
баби 21-ви набор, които лепят плочки по тротоарите,
в списъците има дори покойници, твърдят от сдружението. Куриозен е например фактът, че за тротоарни ремонти била наета 85-годишната Недялка Маринова, която наскоро починала. Пътищата поправяли 4-ма на възраст от 73 до 79 г.
Някои от хората, с които общината е сключила договор, пък научили случайно, че са на работа. Такъв е случаят с Йордан Емилов - Попето. Подобна е ситуацията и с Йордан Плеснев, обясняват от сдружението. На негово име съществува служебна бележка, извадена от община Куклен, от която става ясно, че мъжът има удържан данък от 19,50 лв. върху сумата 260 лв. Плеснев твърдял, че никога не е работил към кметството. Той разбрал, че е полагал труд, след като близки до кмета му занесли да подпише данъчна деклараци.
Въпреки арестите и скандалните разкрития общината работи. Местните политически сили вече се облизват
кой ще седне в стола на Сотиров
От сега е ясно, че той няма да се върне на работа, ще има избори и вече се разиграват варианти. За тази община апетити имат всички големи парии, обяснява общински съветник.
Хората в Куклен въпреки първоначалната еуфория веча са скептично настроени. Те смятат, че кметът вероятно ще се измъкне сух, защото сделката със земята, която е продал на себе си е станала с благословията на общинския съвет през 2006 г. По онова време не е действал законът за конфликт на интереси. Най-сериозното обвинение, което може да издържи в съда срещу Димитър Сотиров е за нанесени щети на общината в размер на 738 998 лв. Не е възложил обществена поръчка за изграждане на елементи от канализационната мрежа, като целта е била да набави облага на 5 фирми, обясниха от прокуратурата.
В Куклен смятат още, че през изминалите четери мандата кметът е облагодетелствал и много политици и държавни служиели от Пловдив. Иначе как да се обясни фактът, че 15 години МВР, прокуратура и Сметна палата не могат да хванат далаверите на кмета и той все остава ненаказан.
Още от Петък 13
100 години храм „Св. Александър Невски“ – 100 години се кланяме на фалшив светец, васал на Златната орда
Руската духовна окупация продължава, а това е гавра с паметта на Апостола и останалите български светци
Доклад-бомба: Офицери от армията и разузнаването на НАТО в колаборация с руските мрежи за хибридни операция
Руски държавни медии прокарват промосковска пропаганда чрез сенчести културни и политически организации
Представянето на един антибългарски пасквил в Босилеград - сръбски буламач, нито се яде, нито се пие...
Да теглиш гранична бразда посред селото, да разделиш семейства, братя и сестри, роднини и съседи и после да твърдиш, че те принадлежат на различни етноси, е истинско престъпление