Европейските енергийни гиганти "Shell", "TotalEnergies" и "Repsol" постигнаха рекордни резултати през второто тримесечие на годината благодарение на по-високите цени на петрола. Печалбите им от предходната година са многократно увеличени през тази.
Най-голямата петролна компания в Европа, "Shell", е реализирала коригирана печалба от 11,5 млрд. долара през последното тримесечие. Това надхвърля дори рекордната печалба от 9,1 млрд. долара от първите три месеца на годината.
"TotalEnergies" също е спечелила значително повече през второто тримесечие благодарение на резкия скок в цените на петрола и високите маржове в рафинирането. Печалбата се е увеличила със 158% до 5,7 млрд. долара въпреки поредното отписване на дялово участие в руски производител на газ. Преди година приходите на компанията са били едва 2,2 милиарда.
Испанската петролна компания "Repsol" също увеличи приходите си вследствие на голямото увеличение на цените на петрола. През първата половина на годината компанията реализира нетна печалба от малко над 2,5 млрд. евро. Това е повече от два пъти повече, отколкото година по-рано.
Като се вземе предвид и печалбата от 2,5 млрд. евро, които компанията отбелязва през миналата година, това би могло все повече да компенсира загубите от 2019-2020 година. По онова време пандемията и корекциите на активите с цел постигане на нулеви емисии са причинили загуби в размер на над седем милиарда евро.
Очаква се енергийните гиганти "ExxonMobil", "Chevron" и "BP", които ще публикуват данните си през следващите дни, също да обявят рекордни резултати. Милиардните печалби на енергийните компании вероятно ще разпалят още повече дебата за въвеждането на данък върху свръхпечалбата. Такъв специален данък би намалил печалбите на компаниите, които в момента отбелязват рекордни приходи вследствие на високите цени на енергията.
Британското правителство вече въведе специален данък върху печалбите над средната стойност на петролната и газовата индустрия. Енергийният данък е в размер на 25%, а целта на британското правителство е да събере пет милиарда паунда за финансиране на социални разходи.
В страни като Белгия и Испания също се планира въвеждането на специален данък за енергийните компании. В Германия въвеждането на данък върху свръхпечалбата вече е обсъждано, но управляващата коалиция е разединена по въпроса.
Рекордни печалби и за "TotalEnergies" и "Repsol"
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг