29 Юни, 2026

Петролът поскъпна след решение на ОПЕК+

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Котировките на петрола се повишиха с над 1 долар в днешната търговия, след като групата производители ОПЕК+ реши да увеличи производството през юли със същия обем като през всеки от предходните два месеца. Това бе възприето като облекчение от онези пазарни участници, които очакваха по-голямо увеличение, предаде Ройтерс.

Цената на сорта Брент, която е референтна за европейския пазар, скочи с 1,34 долара или 2,13 на сто до 64,12 долара за барел в азиатската електронна търговия тази сутрин след петъчния си спад от 0,9 на сто. 

Американският лек суров петрол поскъпна с 1,52 долара или 2,5 на сто до 62,31 долара за барел след низходящо движение от 0,3 на сто в петък.

И двата контракта поевтиняха с над 1 процент миналата седмица.

В събота Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и партньорите й производители на черно злато, обединени във формата ОПЕК+, решиха да увеличат добива с 411 000 барела на ден през юли. Така за трети пореден месец групата запазва един и същ темп на повишение, стремейки се да си върне пазарен дял и да накаже свръхпроизводителите, отбелязва Ройтерс.

Очакваше се ОПЕК+ да обсъди по-голямо увеличение на производството.

 

Сподели:
Тревога в Русия: Руснаците масово теглят спестяванията си, страхът от нови ограничения расте

Тревога в Русия: Руснаците масово теглят спестяванията си, страхът от нови ограничения расте

Тарас Скворцов, заместник-председател на Изпълнителния съвет на Сбербанк, призова правителството да вземе мерки тази тенденция да се прекрати.

Олег Невзоров: "КУБ" работи както преди, въпреки проверките

Олег Невзоров: "КУБ" работи както преди, въпреки проверките

Той уверява, че екипът му продължава да изпълнява всички поети наши задължения, да работи по проекти, като съдейства и на органите да си вършат работата

 Търговските дисбаланси и евтин внос във фокуса на преговорите между Китай и ЕС

Търговските дисбаланси и евтин внос във фокуса на преговорите между Китай и ЕС

В Брюксел не проявява желание за пълноценна търговска война с втория си по големина търговски партньор в стоки, въпреки предприетите мерки срещу Пекин

Коментари (0)