Заминаването на сръбския президент Александър Вучич за Москва ще направи трудно получаването на подкрепа и по-бърз напредък на Сърбия в процеса на присъединяване към ЕС. А не е изключено да бъдат замразени и преговорите със Сърбия, подобно на Турция и Грузия.
Това заяви докладчикът на Европейския парламент (ЕП) за Сърбия Тонино Пикула пред телевизия Insider.
Той изтъкна, че фактът, че Сърбия не наложи санкции на Русия и че ситуацията „нямаше да бъде значително различна“, също се оспорва от ЕС, дори ако Вучич не беше отишъл в Москва, за да присъства на военния парад по случай 80-годишнината от победата срещу нацистка Германия.
Докладчикът на ЕП каза, че Вучич, дори и да беше избегнал пътуването до Москва, „не трябва да бъде допуснат до европейската интеграция, защото пътят на Сърбия към членство в ЕС вече е бил компрометиран толкова много пъти от други ходове, политики и нагласи в Сърбия“.
„Но след като той отиде на този парад, организиран от Владимир Путин, ще бъде много трудно за някой от политиците в ЕС, които са близки до Вучич, да продължат да се застъпват за някакъв по-бърз напредък на Сърбия в процеса на присъединяване или дори да пренебрегнат отворените проблеми, с които правителството на Александър Вучич се сблъсква без успех в страната от месеци“, заяви Пицула.
Той каза, че упорито е задавал на европейските комисари, на комисарите, отговарящи за разширяването, и на тези, които се занимават с европейските финансови инструменти, въпроса как ЕС контролира начина, по който се изразходват парите, които дава на Сърбия, ако не е доволен от нейния напредък.
„ЕП поставя много строго условие – сред другите неща, кандидатстващите държави трябва да укрепят демократичните институции и да повишат нивото на това, което всъщност прави всяка демокрация демокрация. Това е силна съдебна система, отделена от политиката, осигуряване на условия за работа на политическата опозиция, укрепване на законодателството, създаване на предпоставки за истинска свобода на медиите“, подчерта докладчикът.
Той заяви, че първият му доклад за Сърбия, който ЕП прие на 7 май под формата на резолюция, „носи допълнителна тежест в сравнение с всичко, което е направил досега, поради суровия подход на сръбските власти към него като личност“.
На въпроса на Insider на какво основание е стигнал до заключението в доклада си, че падането на навеса на гарата в Нови Сад е „символ и плод на корупцията“, тъй като разследването все още не е приключило, Пицула отговори, че оценката му „е сурова, но се основава и на докладите на международни организации за равнището на корупция в Сърбия“.
„Няма съмнение, че в момента корупцията в Сърбия е един от най-големите проблеми. Това се потвърждава и от различни международни организации, които разполагат с комплексна, но приета методология за измерване на степента на корупция в дадена страна, и тези проучвания се публикуват от десетилетия. Това не е нищо ново“, заяви той.
Докладчикът добави, че специалната причина за толкова суровите оценки е „поведението на сръбските власти, които упорито избягват да представят целия случай пред обществеността по начина, по който тя го изисква“. / БГНЕС
Коментари (0)