27 Ноември, 2024

Легендарният Пласидо Доминго ще дирижира „Травиата“ в Софийската опера

Легендарният Пласидо Доминго ще дирижира „Травиата“ в Софийската опера

Пласидо Доминго

С този спектакъл се открива сезонът на националния ни оперен театър

Софийската опера и балет открива сезон 23/24 с една от най-обичаните опери на Джузепе Верди. „Травиата“ - тя ще бъде представена на 15 септември под диригентството на Пласидо Доминго.

„Скъпи български приятели, много съм щастлив и се гордея, че ще бъда с вас на 15 септември, за да дирижирам „Травиата“ в Софийската опера. Ще бъде моят дебют в този красив театър.“ - заявява в емоционално видеосъобщение оперната легенда.

Вълнуващата история за любов и дълг, неизменно привлича интереса на публиката дори 170 години след своята премиера. Доминго получава покана за участие на сцената на Националната опера още през 2014 година, когато е специален гост на директора Пламен Карталов. През годините Доминго е бил много пъти в България.

„Травиата“ заема важно място в творческите биографии както на Доминго, така и на акад. Карталов.

Двамата споделят единомислие и в отношението си към музиката на Рихард Вагнер.

Професионалният дебют на Пласидо Доминго в голяма централна партия е тази на Алфред от „Травиата“ през 1961 г. Професионалният му дебют като диригент е през 1973 г., когато дирижира спектакъл на „Травиата“ с Нюйоркската опера в Линкълн център.

Доминго е носител на девет награди „Грами“ и едната от тях е за „Травиата“ от 1983 г. в категорията за най-добър оперен запис. Много награди получава и филмът „Травиата“ в режисурата на Франко Дзефирели с участието на Пласидо Доминго под диригентството на Джеймс Ливайн.

За Пламен Карталов „Травиата“ е знакова в творческата му биография. Още преди повече от 40 години той заяви меценатството като новаторско понятие в правенето на оперен театър у нас - вместо със средства от държавния бюджет на Министерството на културата, той създава постановка с финансиране от истински безкористен меценат. Идеята на Карталов, смятана дори от някои за еретична, намира отклик у човек, също така изпреварващ времето с мащабите на идеите и мисленето си. Това е директорът на Стопанския химически комбинат „Гаврил Генов“ – инж. Светослав Генчев.

Това се случва в Русе през 1983 г., а реакциите в пресата са възторжени.

Марин Големинов: „Видяхме един нов, оригинален и в същото време опрян на най-доброто в традицията, прочит на Вердиевата „Травиата”. Визуално решеното въведение към операта, което логично се повтаря във финала, е сполучлива идея на режисьора Пламен Карталов.“

Розалия Бикс: „Тази „Травиата“ предварително е оправдала доверието... Наистина достоен резултат!“

Вече като директор на Софийската опера Пламен Карталов възстановява своята „Травиата“ от Русе. Отново критиката е възторжена.

Екатерина Дочева: „Травиата” е възстановка на един спектакъл на Пламен Карталов в Русенската опера. Постановката и днес стои стабилно изискана, естетически издържана, с приятен за окото функционален декор. „Травиата” е творба, която може и трябва винаги да е в репертоара на една оперна къща – особено в България, където италианската опера е издигната в култ.“

Толкова години след тези споделени размисли „Травиата“ продължава да бъде аплодирана от публиката в София.

Пламен Карталов: „Да създам спектакъл с предизвикателство и риск, изцяло адресиран към най-широката публика и ситуиран в епохата на творбата, за да могат, като в оживели страници от романа на Александър Дюма-син, да се разиграят динамични събития и характери, подвластни на интимните човешки слабости и страст, безразсъдството и саможертвата в името на любовта. 
Вердиевият репертоар е златна мина за всеки оперен артист, а „Травиата” – перла в короната на всеки оперен театър. Изпълняваме също така желанието на публиката и на поколението от наши млади артисти, за чието вокално и актьорско израстване шедьовърът на Джузепе Верди „Травиата” е бойна колесница в битката за творческото им развитие.“

На 15 септември под диригентството на Пласидо Доминго ще пеят Станислава Момекова – Виолета, Иля Селиванов – Алфред, Атанас Младенов – Жермон, Силвана Пръвчева - Флора, Благовеста Мекки-Цветкова – Анина. /БГНЕС

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"