24 Ноември, 2024

Почитаме св. мъченик Арета, обезглавен за назидание на християните

Почитаме св. мъченик Арета, обезглавен за назидание на християните

Жития на светците

24 октомври

Църквата почита днес св. мъченик Арета и чудотворната икона на Божията Майка „Всех скорбящих радост” (Радост за всички скърбящи). 

Св. мъченик Арета е живял във втората половина на петия и първата половина на шестия век. Бил жител на град Негран, в Омиритската страна, където имало много християни и евреи.

Царят на омиритските евреи, разбит от благочестивия етиопски цар, решил да отмъсти за това на християните в своите владения. Той нападнал град Негран, храбро защитаван от жителите. Като не могъл със сила да го превземе, послужил си с измама – да бъде доброволно пуснат в града. Като влязъл, изловил най-видните християни, начело с Арета, влиятелен християнин, отличаващ се с дълбоко благочестие. Царят поискал от заловените християни да се откажат от вярата си, да похулят разпнатия Исус и да покажат презрение към св. Кръст. Всички единодушно заявили, че не могат да се отрекат от вярата, в която са кръстени.

Жестокият цар, за да сплаши християните, заповядал да изгорят на клада всички свещеници, дякони, монаси и монахини. Арета с голямата му дружина от 240 души бил предаден на страшни изтезания.

След като никакви мъки не разклатили вярата им, по заповед на царя доблестните мъченици били обезглавени.

От три години 24 октомври у нас се отбелязва и като Ден на молитва за децата с увреждания и техните семейства, отслужва се молебен. 

Сподели:

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“