25 Ноември, 2024

Почитаме свети мъченик Теодот Анкирски, давал храна и подслон в своята страноприемница

Почитаме свети мъченик Теодот Анкирски, давал храна и подслон в своята страноприемница

Жития на светците

18 май

Църквата почита днес светлата памет на мъченик Теодот Анкирски.

Теодот живял по времето на император Диоклетиан, който жестоко мразел християните. Имал и страноприемница в град Анкира. Като боголюбив християнин, той с радост давал храна и подслон на бедните и гладните, ободрявал и спасявал затворниците, а телата на умрелите за Исус мъченици откупвал и погребвал по християнски.

По това време жертва на гоненията срещу християните станали и седем девици - Текуса, Александра, Клавдета, Фаина, Ефрасия, Матрона и Юлия - християнки, доживели до преклонна възраст в целомъдрие и безбрачие. Заради вярата си те били подложени на големи страдания. Езичниците ги хвърлили в езерото с привързани за шиите им огромни камъни. Там светиците намерили мъченическата си смърт.

Скоро телата им намерил Теодот, заедно със сродника си Полихрония, и тайно ги погребал. Разгневен, управителят на града заповядал да хванат виновните, а телата на девиците изгорил за назидание на всички християни.

От страх че ще бъде смъртно наказан, Полихроний издал Теодот. Покрусен от предателството на своя събрат, светият човек сам се предал и пламенно защитил вярата Христова. Това силно разгневило местните жреци и те поискали смъртта му. След жестоки изтезания и 15 годишен затвор, свети Теодот умрял мъченически през 303 г. 
Сподели:

Кой ще последва примера на премиера Радославов да изгони от България натрапения светец Невски

Вместо да слави името на светите братя Кирил и Методий или Борис Покръстител, катедралният ни храм е кръстен на последовател на Пророка

Църквата почита св. Екатерина

В преданието се разказва как ангели отнасят тялото ѝ в планината Синай, където през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир.

Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика

„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“