Природозащитници поискаха оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов. В отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов коалицията "Да спасим Кресненското дефиле" поиска незабавната му оставка. Причините са обвити в мъгла.
Искането на оставката на екоминистъра е мотивирано от това, че служители на МОСВ са извели невярна информация и снимки за проведена официална среща между представители на коалицията "Да спасим Кресненското дефиле" и представители на Европейската комисия.
Според активистите на 22 ноември се е състояла среща между българските НПО-та и представители на ЕК. Срещата е била поискана във връзка с официалното посещение на представителите на ЕК, както и предвид факта, че повечето от гражданските организации в коалицията не са били поканени от МОСВ за участие в проведените срещи с представителите на ЕК.
Природозащитниците са категорични, че по време на изпълнение на служебните си задължения служителите на МОСВ са се появили на мястото на срещата на коалицията с представителите на ЕК и са изчакали срещата да приключи. Те разпространили клеветническа информация и снимки по медиите. Не обелват и дума каква е тя.
Според коалиция "Да спасим Кресненското дефиле" Нено Димов е пряко отговорен за тези действия на неговите служители, като с тези действия се е уронил престижът на българските граждани и Европейската комисия. Следователно Димов трябва незабавно да подаде своята оставка. "Убедени сме, че без неговата санкция, никой служител на МОСВ не би си позволил такава провокация само месец и половина преди Българското председателство", допълват активистите.
От коалицията са категорични, че ако Димов остане на поста си, през следващата седмица те ще изпратят предупредителни писма до службите на Европейската комисия и до съответните институции на останалите 27 страни членски на ЕС. Активистите заплашват, че в писмата европейските и националните институции ще бъдат информирани да очакват по време на българското председателство незаконно събиране на компромати срещу членове на своите делегации, "които българските власти и техните олигархично-мафиотски приятели по една или друга причина считат за неудобни, вражески или подлежащи на изнудване".
"Нашият дългогодишен опит с българските институции и служби показва, че събирането на компромати за неудобни на българските власти лица, вкл. чужденци, не е преставало и български политици ги използват за политически и личностен натиск в угода на тъмни интереси", пишат още активистите.
Още от България
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"
Иван Анчев: Водим Студена война 2.0, можем да я спечелим
В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ експертът по сигурност Иван Анчев направи задълбочен анализ на ролята на съюзническите отношения в съвременния свят, като подчерта значението на солидарността и стратегическата координация в рамките на НАТО