24 Ноември, 2024

Политически анализатор: Иран може да насочи атаки към ключови партньори на САЩ

Политически анализатор: Иран може да насочи атаки към ключови партньори на САЩ

Конфликтът може да се разрасне, , твърди Дахер Ламот

Предполагам, че Русия няма да предприеме директни действия, както и иранците няма да предприемат, защото започна да се говори за асиметричен отговор. Тоест не директен отговор, защото САЩ са съвсем наясно, че никой не може да направи такъв. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ политическият анализатор Дахер Ламот във връзка с убийството на иранския генерал Касем Сoлеймани от американски войски в Багдад. 

"От десетилетия американците се опитват да направят война в Иран и това може да се докаже чрез всички тези действия, които бяха с танкерите например преди няколко месеца, всички тези обвинения. Те дори обвиниха Иран в участието на атентатите от 11 септември, което беше абсурдно. Всички тези действия подсказват, че те искат тази война с Иран. Единственото, на което можем да се надяваме, е, че в крайна сметка чрез преговори, чрез отстъпки може да се избегне това нещо", посочва Ламот. "Изказванията на Доналд Тръмп са много странни, защото, преди да бъде избран за президент на САЩ, той има редица туитове, в които обвинява Барак Обама, че иска да стартира война с Иран. Тези туитове са налични навсякъде и е малко странно, че той казва едно нещо, но всъщност действията са му съвсем различни. Всичко можем да кажем и за политиката в Сирия, за която той казваше, че всичките тези бунтовници, които Обама финансира, са всъщност „Ал Кайда“, но в същото време удари Сирия и подпомагаше тези „бунтовници“. Така че неговите думи са едно, а действията са съвсем друго нещо. Аз намирам доста голямо лицемерие в това да убиеш военен генерал, който е изключително популярен не само сред иранците, но и сред опозиционери в самия Иран и извън Иран разкритикуваха това нещо. Дори иракският премиер-министър разкритикува този акт и каза, че това е международно престъпление. Тоест не говорим за Иран, а за Ирак."

На въпрос ще предприеме ли Русия действия, или ще стои като страничен наблюдател политическият анализатор отговори:  "Предполагам, че няма да предприеме директни действия, както и иранците няма да предприемат, защото започна да се говори за асиметричен отговор. Тоест не директен отговор, защото САЩ са съвсем наясно, че никой не може да направи директен отговор. Това е най-мощната армия в света, има бази навсякъде. Никой в света не може да си позволи да направи директен отговор срещу нея. Чисто тактически тя отново печели, защото това нагнетява напрежението и популярността на американците непрекъснато спада в Близкия Изток, което дава възможност например на Китай и Русия да се намесят заради тези грубиянски намеси, чисто милитаристки. От дълги години в Близкия Изток САЩ бяха пълен доминант и може би си помислиха, че могат да го карат така с налагането на сила. Но ето че според мен трябва да се промени тази политика. Нека не забравяме, че Солеймани е основна фигура, която се бореше наистина с ИДИЛ. Самият факт, че „Ислямска държава“ обяви Сюлеймани за една от основните техни цели показва, че той наистина е един от основните дразнители на ИДИЛ. Той е считан за основна фигура в изтласкването на ИДИЛ от и от Близкия Изток и от иракчани, и сирийци, и ливанци. Имаше и други случаи, в които бяха направени удари срещу Иран. Например бяха убити учени по ядрена физика, беше организиран атентат срещу тях. Те казаха, че ще отговорят. Но според мен директно няма как. Те нямат силите да отговорят директно. По-скоро ще търсят да засилят взаимоотношенията си с Китай, Русия и така нататък, Ирак дори." 

По думите на Ламот след заплахите за отмъщение, към които лично се закани иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей, Иран няма да предприеме директни действия срещу американската армия, а по-скоро ще бъдат активирани редица от атентати. 

„Или примерно задържане или удряне на цели, на кораби в Близкия Изток, най-вече в Персийския залив, удари по интереси. Давам ви за пример Бахрейн. Бахрейн е предимно шиитска страна, която се контролира от сунити и от приближени на Саудитска Арабия фамилия, тоест марионетки на САЩ. И там могат да се активират, защото шиитското население прави непрекъснато протести там и могат да се зародят верига и редица от протести в страни, които са възлови за САЩ, ключови партньори на САЩ“, допълни още той. 

На въпрос има ли от какво да се страхуват жителите на Стария континент, Ламот обясни: "Най-лошият сценарий е това военно мислене, което е много глуповато, примитивно и първосигнално. Тогава могат да се намесят много страни. Както ви казах, и Китай има огромни интереси там. И Турция има големи интереси в Иран, защото доколкото знам 30 % от вноса на газ е оттам. И много страни от Европейския съюз също търгуват и имат взаимоотношения с Иран. И този конфликт може да се разрасне и всъщност да стане много голям, ако това всъщност не е тактически ход на Тръмп, който да отшуми по-нататък и е поредният директен ход към Иран за военната сила. Аз поне се надявам, че няма да се случи."
Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов