Докато руската инвазия в Украйна се възприема от мнозина като регионален конфликт, всъщност тази война вече носи белезите на глобален сблъсък. Нещо повече, крайният изход ще зависи не само от Москва и Киев, но и от решенията на техните ключови съюзници – Китай и страните от НАТО. Това пише Politico.
Изданието подчертава, че в редиците на ВСУ и руската армия воюват не само граждани на тези две държави, но и много чужденци. Също така оръжията, които се използват на фронта, идват от целия свят.
„В небето над бойното поле ирански дрон „Шахед“ може да бъде прихванат от американска система за противовъздушна отбрана, а на земята артилерия германско производство преминава покрай севернокорейски снаряди“, илюстрира ситуацията авторът на публикацията.
Москва представя агресията си като защита от „колективния Запад“ и превантивна отбрана срещу НАТО. Тази реторика намира отзвук не само сред най-агресивните антизападни режими, като Иран и Северна Корея, но и в много страни от Глобалния Юг, които по един или друг начин са недоволни от своето положение в съвременния свят.
В същото време Киев представя защитата си не само като самозащита, но и като борба за демокрация и свободна Европа. Европа, страхуваща се за собствената си сигурност, изглежда склонна да се съгласи с тази гледна точка. САЩ от своя страна се опитват да запазят статуса си на защитник на демокрациите и свободния свят.
В крайна сметка са се оформили два глобални лагера от страни, които подкрепят или Русия, или Украйна – икономически, дипломатически или директно чрез доставка на оръжия. И тази помощ е от жизненоважно значение и за двете страни.
Икономическата подкрепа от страна на Китай и страните от Глобалния Юг е позволила на Кремъл да запази стабилност в страната и да създаде илюзия за нормалност сред населението, въпреки участието си в най-голямата война в Европа след Втората световна война.
За Украйна помощта от западните партньори е още по-важна. Без нея страната не би оцеляла дори първата година от войната, а всичко щеше да завърши с „съкрушително поражение“, смята Александър Габуев, директор на Евразийския център Carnegie Russia.
Според анализатори изходът от войната вероятно ще зависи от решенията на основните спонсори на военните действия: НАТО и Китай.
„Ако НАТО прекрати подкрепата за Украйна, Украйна няма да съществува. Но ако Китай спре да подкрепя руските военни усилия, това ще накара Москва да ограничи апетита си и ще отслаби надеждите, че времето е на нейна страна“, казва Габуев.
В момента Китай изглежда най-големият печеливш от войната, като засили контрола си над отслабената Русия. Но това може да се промени, ако участието на Северна Корея в конфликта създаде проблеми в Индо-Тихоокеанския регион – например, ако Южна Корея или дори НАТО се намесят в тази част на света.
Има и други фактори, които могат да повлияят на изхода на войната в Украйна. В САЩ – това е непредсказуемият Доналд Тръмп. В Близкия изток може да възникне по-активно противопоставяне между Иран и Израел. В самата Европа ултра-десни партии, скептични към помощта за Украйна, набират популярност.
Стратегически перспективи
Към момента Украйна няма сили да си върне окупираните от Русия територии. Според президента Володимир Зеленски украинците могат да разчитат само на дипломатически натиск от страна на международната общност, за да принудят Путин да седне на масата за преговори.
Също така беше съобщено, че коледно примирие в Украйна няма да има, но и продължаването на войната за още няколко години е малко вероятно. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп вече даде да се разбере, че ще положи усилия да спре войната и има инструменти за въздействие върху двете страни в конфликта.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
САЩ: Севернокорейските военни в Украйна дават много жертви
Срещу украинците се изправят смесени войскови части - с руски и севернокорейски войници
Саркози за присъдата срещу него: Жертва съм на дълбока несправедливост
1 година лишаване от свобода с електронна гривна
Южна Корея: за какво беше прав сваленият президент
Юн Сук Йол придвижи напред въпроса за помирението с Япония