Васил Василев
През 2022 г. споровете между политици, журналисти, бивши коалиционни партньори и дори доскорошни съпартийци отново излязоха извън пленарната зала, телевизионните студия и трябваше да се решават от Темида. Корнелия Нинова, Цветан Цветанов, Делян Добрев, Асен Василев, Бойко Борисов, Явор Божанков и Кирил Петков са само част от основните действащи лица, които се оказаха сред имената в съдебните рубрики.
Председателката на БСП
Корнелия Нинова загуби дело за обида и клевета
на последна инстанция срещу шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Казусът е от 2017 г., а в искът Нинова е претендирала за солидарното осъждане на Атанасова и ГЕРБ за заплащане на неимуществени вреди в размер на 30 000 лева без лихвата. В определението на Върховния касационен съд от 23 ноември Нинова е глобена да плати 2400 лева на Десислава Атанасова, а на партията - 1716 лв. за разноски за адвокатско възнаграждение за касационното производство. Скандалът тръгна в края на 2017 г. Атанасова коментира сделката с „Техноимпекс”, а в телевизионни участия заявява: „Нинова много често злоупотребява и твърденията ѝ не са приятел на истината”.
В края на миналата година Кирил Добрев пък беше изключен от „столетницата“, но съдът обяви отстраняването му за незаконно и го възстанови като член. Той разкри пред БТВ, че Нинова е загубила дело срещу него и си пожела през 2023 г. тя да спре да го тормози със съда.
Нинова стана участник и в друг съдебен спор. Бившият шеф на „Кинтекс“ Александър Михайлов написа съобщение до медиите през август тази година, в което съобщава: „Корнелия Нинова публично призна, че от страх да не стана служебен министър и да я ревизирам, са заведени 2 дела срещу мен. Загубени са над 70 хил. лв. за тях и никой няма да ѝ търси отговорност“.
През октомври тази година Върховният касационен съд като последна инстанция
призна за виновен изгонения наскоро от парламентарната група на БСП Явор Божанков
Младият политик е осъден да заплати на бившия втори в ГЕРБ и настоящ лидер на „Републиканци за България“ Цветан Цветанов сумата от 4 хиляди лева обезщетение за неимуществени вреди, претърпени по повод разпространена информация за статия, публикувана на 20.03.2019г. във вестник „Труд” и изказвания в интервю от 22.03.2019г. пред „Нова Телевизия“, в които го е оклеветил и накърнил доброто му име.
Преди това пък Цветанов успя да спечели друга съдебна битка, срещу политолога Мария Пиргова, която дълго време се водеше зам.-председател на партията на бизнесмена Христо Ковачки „Лидер“. Софийски градски съд призна Пиргова за виновна и я осъди да заплати 2000 лв. на Цветанов за разпространени в интервюта в Би Ти Би и Телевизия „Европа“ клевети и неверни твърдения.
Развитие имаше и по делото на един от лидерите на ПП Асен Василев срещу Тошко Йорданов, зам.-председател на ИТН. Πo взaимнo cъглacиe бившият финaнcoв миниcтъp от ПП и сценаристът на Слави пoиcĸaха в края на септември cпиpaнe нa дeлoтo зa ĸлeвeтa, зaвeдeнo oт Василев. Cлeд ĸaтo са пocтъпили мoлби oт aдвoĸaтитe нa двaмaтa пpoцeдypaтa дa cпpe, cъдия Дaниeлa Xpиcтoвa oт CГC нe e дaлa xoд на пpoизвoдcтвoтo. Cъдeбнoтo зaceдaниe бe нacpoчeнo зa 20 ceптeмвpи, нo зapaди paзбиpaтeлcтвoтo мeждy ищeцa Bacилeв и oтвeтниĸa Йopдaнoв, тo нe e пpoвeдeнo. Иcĸът зa вpeди бe зaвeдeн oт Aceн Bacилeв cpeщy Toшĸo Йopдaнoв зa твъpдeниятa мy oт пapлaмeнтapнaтa тpибyнa , чe пpeз 2013 г. Bacилeв e oтĸpaднaл интeлeĸтyaлнa coбcтвeнocт и e бил ocъдeн зa тoвa В Лондон.
През март пък Бойко Рашков обяви, че спeциaлизиpaнaтa пpoĸypaтypa e oбpaзyвaлa дocъдeбнo пpoизвoдcтвo cpeщy тогавашния вицeпpeмиep Асен Bacилeв. Toвa, пo дyмитe мy e cтaнaлo на 15-и мapт пo cигнaл нa бизнecмeнa Гeopги Caмyилoв и ĸacae пpecтъплeниe пo cлyжбa. „Гeшeв cи e cчyпил ĸpaĸaтa дa бъpзa, зa дa oбpaзyвaт дocъдeбнo пpoизвoдcтвo cpeщy вицeпpeмиepa Bacилeв. Mнoгo cĸopocтнo e cтaнaлo тoвa пo cигнaл нa Инca oйл и пo-тoчнo Гeopги Caмyилoв, ĸoйтo пpeди няĸoлĸo дни e пoдaл cигнaл дo глaвния пpoĸypop“, зaяви Paшĸoв пpeд жypнaлиcти.
Бившият шеф на бюджетната комисия в парламента Любомир Каримански, който днес е съветник на финансовия министър, се оплака също от призовкарите: „Водя дело срещу бившия вицепремиер Асен Василев, но не могат да го намерят на адреса му, за да му връчат призовката. Предполагам, че знаят къде е работното му място и биха могли да го открият в парламента“. В предаване Василев обвини Каримански, че с подписа си е дал възможност да бъдат откраднати 1 млн. лв. от банката, на която е бил изпълнителен директор.
В пленарната зала
Асен Василев заплаши бившия икономически министър Делян Добрев със съд
„Тошко Йорданов си плати за лъжите, ще си платите и вие“ бяха думите от трибуната, с които съпредседателят на „Продължаваме промяната“ се обърна към Добрев, който преди това пък предупреди Василев, че прокуратурата щяла да изчисли точно колко са загубите за страната от управлението на ПП. Двамата хасковлии се скараха в парламента за цената на газа. Делян Добрев обвини Василев, че правителството му е купувало гориво от „Газпром“ с посредници. Това беше и поводът за заканата за дело.
През тази година Темида излезе с решение по един от знаковите казуси, в който се сблъскаха Делян Добрев и евродепутатката Елена Йончева. Според последната дума на магистратите журналистката не е наклеветила депутата от ГЕРБ-СДС по случая с „Кумгейт“. В решение, което не подлежи на обжалване, съдът приема, че Йончева се е ползвала от правото си свободно да изразява собствено мнение по значими за обществото теми, като в случая такава е политиката на партия ГЕРБ, към която принадлежи Добрев, модела на управление, който налага, начините на разпределяне и разходване на средства от фондове и програми, които подсказват користни подбуди и др.
Двама бивши премиери също „кръстосват шпаги“ в съдебните зали
През ноември беше даден ход на делото, което Кирил Петков заведе срещу Бойко Борисов. Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ се е почувствал оклеветен от изказване на Борисов, че правителството му е получавало комисионни от доставки на газ. Макар в предварителните си изявления Кирил Петков да обяви, че гражданският му иск е за половин милион лева, в Съдебната зала стана ясно, че той е частичен - за 10 000 лева, с възможност, ако бъде удовлетворен, да се претендира цялата сума до половин милион лева.
В края на август името на Борисов отново попадна в съдебните новини. Този път обаче Темида обяви за незаконен ареста на бившия премиер през март. Съдът задължи МВР дори да плати 480 лв. обезщетение на лидера на ГЕРБ. Заедно с него бяха задържани Владислав Горанов и пиарката на бившия премиер Севделина Арнаудова.
На 1-ви ноември Административният съд - София град окончателно обяви за незаконен ареста и на Арнаудова. Тримата административни съдии потвърдиха решението на Софийския районен съд, който първи прие, че МВР е действало неправомерно при задържането на пиарката. Това става въпреки становището на прокурора по делото, който застана на позициите на вътрешното министерство, че всичко при ареста е било законно. Арнаудова пък се закани да съди ПП „Продължаваме промяната“. „Кампанията на ПП мина под знака на нашите арести. Не им пречи да лъжат, въпреки решенията на две инстанции, че задържането е било незаконно и произволно. Ще ги съдя заради дъщеря си“, съобщи Севделина Арнаудова. Преди това самият Бойко Борисов я посъветва да води дела срещу Кирил Петков, Асен Василев и Калина Константинова. „Аз не искам да цапам България, но ти трябва да ги съдиш заради детето“, обърна се Борисов към пиарката си на партийно заседание.
Имаше и случаи, в които самата прокуратура пострада от дела, които бяха заведени срещу нея. Депутатът от ГЕРБ Даниел Митов спечели дело срещу прокуратурата, която трябва да му плати 25 000 лв. Митов заведе иска си за 100 хил. лв. по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди заради незаконно повдигнатото му обвинение за престъпление докато беше външен министър. През 2017 г. спецпрокуратурата обвини Митов първо в престъпление по служба, а после обвинението бе преквалифицирано в злоупотреба с доверие. Поводът бе, че външнo министерство и Mиниcтepcтвoтo нa зeмeдeлиeтo са сключили споразумения с туроператорска фирма за осигуряване на самолетни билети, хотелско настаняване и др. при служебни пътувания, без обществена поръчка. Решението обаче не беше окончателно и подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд.
През 2022 г. станахме свидетели и на куриозен случай, при който бивш вътрешен министър и настоящ политик и депутат от „Продължаваме промяната“ отказа да се яви на разпит пред прокуратурата. Бойко Рашков беше призован да даде информация за думите си пред Нова ТВ, че имало доказателства за oгpoмни финaнcoви pecypcи, ĸoитo ca изтeĸли ĸъм пpиближeни на ГEPБ фиpми. „Πapитe ca cтигнaли дo ĸyxи фиpми, oт тaм дo лицa, ĸoитo ca ги пoлзвaли нe зa cтpoeж нa AM „Xeмyc”, a ca зaĸyпeни cĸъпocтpyвaщи лyĸcoзни имoти в Coфия“, заяви бившият шеф на МВР. Рашков коментира на брифинг отказа да даде официално данни около твърденията, които е направил: „Щe ce явя в пpoĸypaтypaтa, ĸoгaтo Бoйĸo Бopиcoв ĸaжe ĸoя e Maтa Xapи, oт ĸъдe ca ĸюлчeтaтa и пaчĸитe c eвpo и cвъpзaнo ли e cтpoитeлcтвoтo нa ĸъщaтa в Бapceлoнa c нeгo caмия и c мeждyнapoднa cxeмa зa пpaнe нa пapи, ĸaĸтo мy e нaпиcaлa иcпaнcĸaтa пoлиция, дoĸaтo e бил миниcтъp нa вътpeшнитe paбoти“.
Още от Хляб и пасти
Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура
Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника
Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм
Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо
Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане
От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили