27 Ноември, 2024

Мюнхенският доклад: Дори ядрен удар няма да спре украинците, Русия и Китай са в съюз за промяна на световния ред

Мюнхенският доклад: Дори ядрен удар няма да спре  украинците, Русия и Китай са в съюз за промяна на световния ред

Скоро Китай може да стане третата ядрена супердържава наред със САЩ и Русия

Роман Гончаренко, Дойче веле

В доклада на  Мюнхенската конференция по сигурността рязко е променен тонът по отношение на Русия и Китай. Има още една промяна – през тази година не е проведено социологическо проучване в Русия, а вместо това е проведено в Украйна, включително за ядрените заплахи, отправени от Москва.

Как войната на Русия в Украйна промени света за година?

 Какво следва? Няколко дни преди откриването на Мюнхенската конференция по сигурността организаторите на водещия западен форум в тази сфера публикуваха нов доклад. Неговото заглавие е „Re:vision“ – игрословица, изразяваща едновременно и "ревизионизма" на Русия и Китай, и "преразглеждането", новото разбиране на Запада за себе си и за света.

Войната в Украйна и глобалните последици от нея  очаквано са централна тема във встъпителната част на доклада, който е подготвен под ръководството на новия председател на Мюнхенската конференция Кристоф Хойсген - бивш съветник на канцлера Ангела Меркел и бивш посланик на Германия в ООН.

"Китайско-руският ревизионизъм"

Първото, което прави впечатление, е по-острият тон по отношение на Русия и Китай. Двете страни са споменати в доклада над 400 пъти, но по-често Китай. "Войната на Путин би била по-малко вероятна, ако неговата концепция не беше подкрепена от по-могъщ ревизионист, който споделя основното недоволство на руския лидер по отношение на либералния модел, по който е изграден световният ред и желанието му да има сфера на влияние – става дума за китайския лидер Си Дзинпин", пишат авторите на документа.
Те отбелязват, че Москва и Пекин и по-рано са си сътрудничили в опитите да променят "елементи на международното устройство", формирано след Втората световна война, но никога досега тези опити не са били "така фундаментални и дръзки", както сегашните действия на Русия. Същевременно в доклада се посочва, че "китайско-руският ревизионизъм се сблъсква със съпротива", а сътрудничеството между Москва и Пекин "не е безгранично".

В равносметката от първата година на войната съставителите на доклада на Мюнхенската конференция по сигурността отбелязват, че много страни от Африка, Азия и Латинска Америка отказаха да отправят критики към Русия и да я изолират икономически и дипломатически. Разочарованието на Запада се отнася на първо място за големите играчи – Бразилия, ЮАР и Индия. Авторите на анализа обясняват това и с погрешните преценки на Запада наред с другите фактори.
Те са обнадеждени от това, че недоволството от Запада в страните от Глобалния юг не означава, че те биха искали по-голямо влияние на Китай и Русия върху бъдещия световен ред. Отговорите на респондентите при социологическите проучвания в ЮАР, Бразилия и Индия показват, че те биха искали „да играят голяма роля" при "изработването на международните правила".

Като реакция на Запада срещу опитите на Русия и Китай да променят световния ред в полза на авторитарните системи в доклада се предлагат три компонента: осъзнаване на дълбочината на проблема, подкрепа от световната общност от съмишленици и "създаване на по-широка коалиция" със страни отвъд пределите на "либерално-демократичното ядро".

Допитване: Украйна не смята да отстъпва пред Русия

На самата Украйна в доклада е посветен малък подраздел с данни от социологически допитвания, проведени през ноември 2022 г. Мюнхенската конференция за първи път включи Украйна в списъка с държави, чиито граждани участват  в анкетите, въз основа на които се изчислява разработеният наскоро Мюнхенски индекс на сигурността (Munich Security Index) – той вече е ежегоден. Русия по-рано беше в списъка с тези страни, но сега организаторите решиха де не провеждат допитвания там, като се аргументираха с войната и "засилващите се репресии".
Социологическите проучвания в Украйна показаха, че страната не смята да се предава при никакви обстоятелства, дори ако Русия употреби ядрено оръжие, за което от Москва периодично отправят намеци. 
95% от участвалите в допитването украинци заявяват, че ако ракетните удари срещу украинските градове продължат, те няма да спрат да воюват.  
89% от анкетираните дават същия отговор при хипотезата за употреба на тактическо ядрено оръжие от Русия на бойното поле или срещу украински град. Ако атомна бомба бъде взривена над Черно море - до 91% посочват, че ще продължат отпора срещу окупатора. В един от разделите на доклада се казва, че за първи път след края на Студената война използването на ядрено оръжие в Европа е станало 

"правдоподобен сценарий"

Не по-малко еднозначна е картината при въпроса за прекратяване на огъня. Огромното мнозинство от анкетираните украинци – 93% – смятат, че приемливо условие за това е пълното изтегляне на руските войски, включително от Крим. С вариант, при който Крим е поставен в скоби, са съгласни едва 10%, а 80% не са съгласни. За прекратяване на огъня при изтегляне на руските войски до "демаркационната линия" (терминът е от доклада – б.р.) от 24 февруари 2022 г. се обявяват 7%, а 85% са против.  Накрая, вариантът с прекратяване на огъня при сегашните граници намира подкрепа при 1% процент от анкетираните, а 97% са против него.

Очакванията в Украйна за следвоенното устройство са свързани със Запада. 83% от запитаните смятат, че никога няма да са в безопасност докато Путин е на власт в Русия. 75% казват, че без западни гаранции не очакват сигурност. Приблизително толкова – 71% – посочват като условие за сигурността доставките на западно оръжие. 65% от участниците в допитването виждат членството в НАТО като гаранция за сигурността.

В Германия рязко се е влошило отношението към Русия

В западните страни отношението към Украйна като съюзник се е променило радикално в положителна посока, за което свидетелства споменатият Мюнхенски индекс на сигурността. В списъка с рисковете Русия заема горните позиции, като в Германия показателят (78 пункта от 100) е почти толкова висок, колкото в Украйна (81). Иначе казано, опасенията на германците по отношение на Русия са почти същите, както тези на украинците.

От всички страни, където са правени социологически проучвания сред населението, в Германия, година след предишното изследване от 2021 г., отношението към Русия се е променило най-радикално. Сред германците възприемането на Русия като риск за сигурността е нараснало с 25 пункта. За сравнение: във Великобритания нарастването е 22 пункта, в САЩ – 12 пункта.
Оценката на риска от "употреба на ядрено оръжие от агресора" в Германия е с един пункт по-висока, отколкото в Украйна (65 и съответно 64 пункта). В страните от БРИКС картината е различна. В Бразилия, Китай и Индия най-малко възприемат Русия като риск, а в ЮАР показателят е 57 пункта.

Китай е на път да стане ядрена супердържава

Докладът завършва с раздели, посветени на енергетиката и ядрените технологии. По отношение на енергийния пазар авторите на документа констатират, че използването на енергоносителите като оръжие от страна на Москва е довело до скъсване на връзките между Европа и Русия. Те прогнозират, че търговските потоци ще се променят и повече ще следват геополитиката, а по-малко законите на пазара. Същевременно преходът към зелена енергетика е свързан с нарастване на зависимостта от доставки на компоненти от Китай.
Значимостта на Пекин расте и с нарастването на ядрения му арсенал. Авторите на  доклада прогнозират, че скоро Китай може да стане третата ядрена супердържава наред със САЩ и Русия. На този фон те смятат, че режимът за контрол върху ядрените оръжия трябва да включва и Китай, но Пекин е против да спазва ограничения в тази сфера.

Превод: Faktor.bg

 
Сподели:
 Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо