24 Ноември, 2024

Война за мир*: Путин вече е в Куба и Венецуела

Война за мир*: Путин вече е в Куба и Венецуела

Путин и Мадуро

А ако на изборите през май в Колумбия победи бившият партизанин от М-19 Густаво Петро, то още един от съюзниците на САЩ ще се превърне в руско протеже

Мари O’Грейди, The Wall Street Journal

На 13 януари заместник-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков заплаши, че неговото правителство не изключва разполагането на "военни средства" във Венецуела и Куба, ако САЩ продължат да защитават суверенитета на Украйна.
Джейк Съливан, съветник по националната сигурност в Белия дом нарече това "самохвалство".
Експертите реагираха точно както разчиташе Кремъл: заговориха за повторение на кубинската ракетна криза от 1962 година. 
Това е глупост, и Съливан правилно беше преценил, че подобно изявление не е нищо повече от отвличащ вниманието трик.
Но ако администрацията на Байдън иска да убеди американския народ, че няма никакви причини за тревога от руска агресия в Западното полукълбо, то тя явно се опитва да хитрува.

Русия вече отдавна е "забила зъби" в региона

 и Западът няма какво да и противопостави.
Впрочем, Китай също.
И този въпрос заслужава повече внимание.
Естествено, ресурси за сухопътна война в Латинска Америка Русия няма. Нейните свръхзвукови бомбардировачи Ту-160 могат да носят както конвенционални, така и ядрени ракети. Веднъж на пет години, започвайки от 2008 година, Русия изпраща по два такива бомбардировача на кратки "командировки" във Венецуела.
Но Путин прекрасно знае, че нито той, нито местните му марионетки биха издържали дълго в едно традиционно противопоставяне срещу САЩ.
Вместо това, Русия води хибридна война с предоставянето на усъвършенствани системи за военно разузнаване и въоръжения в ръцете на лица непринадлежащи към редовната армия, включително "военни предприемачи" и престъпни групировки.
Русия доставя оръжието и личния състав, а Китай - по-сложните военни технологии.
Затова малко се различава от стратегията използвана от Русия в Сирия за подронването на позициите на Запада в Украйна и Сирия.
Така, ключова роля в 

оцеляването на крайно непопулярните диктатури във Венецуела и Куба

 играе Кремъл.
Както коментира подполковникът от венецуелската армия в оставка Хосе Густаво Ароча в декемврийското издание на Defense Dossier: 
"За 14 години на поста президент Уго Чавес девет пъти посети Русия и шест пъти Китай. През това време той сключи съюзи в сферата на сигурността и отбраната, които режимът на Мадуро продължава да изпълнява и до днес".
Ароча, който е старши научен сътрудник във вашингтонския Център за свободно общество, отбелязва, че за 20 години Венецуела е купила от Русия военна техника и оръжия за над 11.4 милиарда долара - сред тях изтребители, бойни и транспортни хеликоптери, противовъздушни и военно-морски платформи, танкове, бронетранспортьори, самоходна артилерия и различно стрелково оръжие, включително ракети клас "земя-въздух".
В съобщение на агенция Reuters от 25 януари 2019 година се съобщава за изпращането във Венецуела на руски военни наемници, които да помогнат на Николас Мадуро да удържи властта. Тогава представител на Кремъл заяви, че "Русия не разполага с такава информация".
Но агенцията представи данни от проследяване на полетите, от които става ясно, че руски военно-транспортни и товарни самолети са извършвали полети до Каракас още от декември 2018 година.
По информация на агенцията, лицето Евгений Шабаев, "лидер на местната структура на свързаните с Русия казаци"(казаци във Венецуела!), е съобщил ,че част от руските наемници са изпратени във Венецуела през Куба.
Reuters идентифицира един от гражданските самолети като "принадлежащ на едно от подразделенията на администрацията на руския президент", който кацнал  в Хавана през януари 2019 година с междинни кацания в Сенегал и Парагвай.
Венесуела, Куба и Никарагуа съумяват да управляват полицейски държави, добре въоръжени са и плътно са се вписали в състава на руско-китайските настъпателни колони.
Но враговете на западната цивилизация нямат намерение да спират дотук.

Следващата в списъка е Колумбия

Страната е крайно уязвима заради пагубното влияние на наркокартелите и подмолния кубински натиск върху колумбийските институции, гражданското общество, бизнеса, медиите и академичните кръгове.
Капитулацията на колумбийското правителство пред престъпната групировка ФАРК през 2016 година със съдействието на Обама наречена "мирно споразумение" само задълбочи нестабилността.
Русия и Китай се готвят за решителния удар.
През декември 2020 година списание Semana съобщи, че Колумбия е екстрадирала двама руски дипломати за шпионаж. Но кремълският шпионаж е най-малката от злините, които 

Владимир Путин е замислил за Колумбия

На колумбийско-венецуелската граница се води кървав конфликт между организирани престъпни групи.
Една от тях, начело с участника в преговорите по сделката между Обама и ФАРК през 2016 година, е в съюз с Мадуро, а самото правителство е замесено в незаконен трафик на наркотици.
Във видео, публикувано в YouTube на 19 януари тази година и заснето на бреговете на колумбийската река Араука, изпълнителният директор на Центъра за свободно общество Джозеф Хюмир обяснява, че миналогодишните разпри между приятелите на Мадуро от ФАРК и 10-ти фронт на ФАРК най-вероятно са само параван за доста по-големи геополитически цели.
Така Венецула получи предлог "да укрепи границата си" и да вкара бойни самолети китайско производство и руски разузнавателни безпилотни самолети.
А представяйки Венецуела като пламенен противник на незаконните престъпни формации, Мадуро и Русия, сега провеждат кампания по дезинформация и се опитват да поставят знак на равенство между колумбийската демокрация и венецуелската диктатура.
Ако през май на президентските избори в Колумбия победи бившият партизанин от М-19 Густаво Петро, всичко ще е готово още един от най-надеждните съюзници на САЩ в Южна Америка ще се превърне в руско протеже.
При това, без нито един изстрел.

*Игрословица с думата "мир", която на руски означава и "мир", и "свят"
  
Превод: Faktor.bg
Сподели:

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо

Избегнахме капана на Борисов, Пеевски и Възраждане

От партията на Костадинов искат да превърнат България в Беларус и са огромна заплаха за всичко, за което сме се борили