27 Ноември, 2024

Заради войната в Украйна Европа не трябва да омаловажава заплахата от Китай

Заради войната в Украйна Европа не трябва да омаловажава заплахата от Китай

Си Дзинпин

След 10 години фабричната продукция, контролирана от Пекин ще бъде еквивалентна на тази на САЩ, Япония и Европа взети заедно

Боян Радойков*

Един ден, разказва апокрифната история, император Акбар помолил Бирбал да му намери най-големия глупак в града. Същата вечер Бирбал излязъл на разходка. В една обществена градина той срещнал човек, който търсел нещо на лунната светлина. След като го попитал, разбрал, че мъжът е изгубил пръстена си. "Тук ли го загубихте?" Бирбал попитал, което изглеждало като очевиден въпрос. "Не, господине, загубих го там", казал мъжът, посочвайки към един далечен, уединен ъгъл, "но светлината е по-добра на това място и затова търся тук".
 
В днешно време Русия е удобния традиционен враг, както е било лунното място за мъжа, търсещ пръстена, но
зловредният потенциал на Китай не трябва да се подценява нито за миг. И докато войната в Украйна бушува, а Америка се подготвя за политическо съжителство което ще бъде в ущърб на президента Байдън след повече от вероятната победа на републиканците на междинните избори следващия месец, друго събитие заслужава още по-голямо внимание тази седмица.
 
Китай се подготвя за власт без край 

на своя президент Си Дзинпин. През последните години лидерът на държавата и на партията успя да наложи пълното си господство над страната. Тази седмица той се подготвя за трети мандат, даден му от 20-ия конгрес на комунистическата партия, който се откри в неделя.
 
Онези, които изтъкват трудностите на страната - все по-оспорваната политика на нулев КОВИД, младежката безработица, проектът "Пътят на коприната" в застой, както и големите икономически, демографски и екологични предизвикателства и трудности - като причини да се гледа по-благосклонно към Китай, грешат. Истината е, че няма никакви национални или международни лостове за противодействие на агресивната експанзия на Китай.
Оттук и значението на това, което ще се случи в Пекин през следващите няколко дни. Още отсега може да се анализира, че конгресът ще даде възможност на Си да укрепи още повече властта си и да се обгради в партийното ръководство само с хора, които са му лично предани. Критиката ще стане невъзможна, а това не вещае нищо добро. През последните години ръководството на партията вече премина от колективно ръководство към всевластен лидер и от ограничена във времето власт към пожизнено президентство.
 
Националистическите тенденции на китайското ръководство вече не са прикривани нито в страната, нито извън нея. Атакуван като доказан източник на КОВИД-19, Китай, който се беше отворил към света, се затвори в себе си както по идеологически, така и по санитарни съображения. В същото време отношенията със САЩ придобиха

 привкус на Студена война,

 след като Китай предпочете да играе в антизападен съюз с Русия. Тази антизападна ориентация би трябвало да разтревожи немалко хора в западните канцеларии. Нищо подобно. Вниманието на лидерите е погълнато от войната в Украйна и това е изцяло в полза на китайците, които ще бъдат големите печеливши от тази война, заедно със САЩ.
 
По време на конгреса за утвърждаване на мандата му президентът Си Дзинпин може да бъде спокоен и уверен. Откакто дойде на власт преди десет години, през ноември 2012 г., той изпълни основната си мисия - да сложи ред в партията си и да направи Китай два пъти по-богат през 2021 г., отколкото беше през 2010 г.
 
По паритет на покупателната способност през 2014 г. Китай изпревари САЩ като най-крупната икономика, което от историческа гледна точка може да се сравни единствено с това, че през 1872 г. САЩ изпреварват Великобритания по реален БВП. Към средата на 2016 г. реалният БВП на Китай вече е с 12% по-висок от този на САЩ. В края на 2015 г. общата производствена продукция на Китай представляваше 150% от тази на САЩ или беше равна на общата сума на САЩ и Япония, което представляваше безпрецедентен рекорд в китайската история. Ако след кризата на КОВИД-19 Китай възвърне предишните си нива и темпове на растеж, след 10 години фабричната продукция на Китай ще бъде еквивалентна на тази на САЩ, Япония и Европа взети заедно.
В същото време, контраразузнаването и икономическият шпионаж, осъществявани от правителството на Китай в стремежа си да се превърне в 

най-голямата суперсила в света,

 представляват сериозна заплаха за икономическото благосъстояние и демократичните ценности на свободния свят.
Усилията на Китай за световно господството са насочени към бизнеса, академичните институции, изследователите, законодателите и широката общественост във всички страни, в които Китай смята, че има интереси и потенциални ползи. Малко държави разполагат индивидуално с необходимите ресурси, за да се противопоставят на този систематичен и дългосрочен експанзионизъм. Оттук и необходимостта от съгласувани и мотивирани усилия на всички заинтересовани страни. Но песимизмът ми в това отношение остава силен, тъй като е добре известно, че хората и народите постъпват мъдро единствено след като са изчерпали всички други възможни опции.
*Авторът е бивш международен служител на ООН и доктор по политически науки.
Сподели:
 Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо