Комунистическите тайни служби са създавали закони, по които да живеят „недостойните“ българи
Сергей Трайков, starshel.bg
Има ли доносник, работил за репресивната Държавна сигурност, който да се е разкаял, да се е извинил и да се е признал за виновен? Свидетели сме точно на обратното – много от тях с апломб заявяват, че са го правили за благото на родината, за добруването на всички нас. Интересно защо обаче проговарят, чак когато биват разкрити от Комисията по досиетата, а до тогава мълчат? Като Кирил Икономов – агент на Шесто управление на ДС с
псевдоним „Емил“
Той е известен композитор от Благоевград, съпруг на певицата Мая Нешкова. През месец май навърши 70 години и даде куп интервюта, а когато го попитаха за сътрудничеството му на репресивния апарат, Икономов гордо се изпъчи: „Ще кажа, че когато има ДС, има и държава. Гордея се, че до 1989 година съм бил агент на Държавна сигурност! И не го отричам! Не всеки можеше да бъде съпричастен към ДС. Случайни хора в тази система за сигурност нямаше. Подбираха се най-интелигентните. Най-достойните синове на България!“
Брей да му се не види! Как не сме знаели? Значи всички онези, които не са били доносници, са недостойните? През 1986 година ДС е разполагала с 61 000 доносници – по един на всеки 130 българи. Останалите 7 милиона българи изобщо не са знаели, че са
недостойни за страната,
в която им е позволено живеят.
Странно защо тогава не им позволяваха да излизат зад граница, за да си намерят подходящата държава. За композитора от ДС обаче това не е било пречка. Заедно с жена си и неговия оркестър „Благоевград“ спокойно са пътували в Западна Европа.
За шефа на ДС Григор Шопов композиторът споделя: „Аз по-благ човек от Григор Шопов не съм срещал!“ Ще припомним само една от неговите „благини“. „Благият“ Григор Шопов заповядва отвличането на българския емигрант-дисидент Борис Арсов от Дания и убийството му в пазарджишкия затвор през 1974 година. „За такива имаше „Белене“ – обяснява „най-достойният“ защо е съществувал концлагерът за над 30 000 затворника, с труповете на които са хранели прасетата.
След 10 ноември К. Икономов се захваща с бизнес. В имението си в Благоевград е построил частен параклис. Стопанисва базата „Бодрост“ в Пирин и след свалянето на Тодор Живков от власт й прави основен ремонт, за да го покани да живее в нея. Живков обаче е предпочел да остане в палата си в Бояна, но „гордият“ не му се сърди, защото има към него огромно уважение: „Едва ли има политик, който да е направил повече от него за българския народ! А народът помни миналото и не се поддава на манипулациите на новоизлюпените „демократи“. Защото по негово време човек за човека беше брат.“
А ако някой знае от учебниците по история, че Златният век на българската култура е бил при цар Симеон, дълбоко се заблуждава. „Златното време на българските творци беше при Людмила Живкова!“ – категоричен е „най-интелигентният“. За него наистина е било така. Едва 24-годишен той е вербуван през 1978-а и до 1989-а е бил под закрилата на тайните служби. А и по-нататък. Това ни показва списъкът на сътрудниците на ДС – кредитни милионери-длъжници. Като собственик на фирма ЕТ „Македония И“ „най-достойният“ е получил от „Бизнес банк“ кредит 100 000 лева. Банката напразно очаква да єи върне парите и до днес.
А хората все още се питат: защо по Виденовото управление рухна банковата ни система и в чии джобове потънаха техните спестявания. Само ще припомним, че тогава вицепремиер в червеното правителство беше Румен Гечев, той пък сътрудник на ДС с псевдонима „Економов“. Беше и неколкократно депутат от БСП. По това „гордият“ се различава от него. „На мен също ми предлагаха два пъти да стана министър на културата, но не приех – твърди той. – А за депутат съм канен десетки пъти, но отказвах.“
Други обаче не са отказвали. От 1989 година до днес в Народното събрание са получавали тлъсти заплати общо
159 сътрудници на ДС
През цялото това време „достойни“ агенти на комунистическите тайни служби са създавали закони, по които да живеят „недостойните“ българи. А ние се чудим защо сме на опашката в Европейския съюз и кой ни е докарал до този хал.
Още от На всеки километър
Преди 35 години 100 000 души излязоха на първия свободен митинг
Организирането му е обръждано от определен кръг участници в дома на Анжел Вагенщайн, режисьор и член на БКП преди 9 септември 1944 г.
С манипулативен референдум кметът на Казанлък Галина Стоянова иска да изпере престъпния комунизъм
Видната русофилка Галина Стоянова никога до сега не е почела жертвите на тоталитарния комунистически режим в България
80 години от бомбардировките над София, разрушили голямата книжарница на Чипеви
През декември 1944 си отива и Т. Ф. Чипев, основателят-патриарх на книгоиздателството.