27 Ноември, 2024

​Съединението – величието на Пловдив в името на България

​Съединението – величието на Пловдив в името на България

Христо Марков

Съединението е национален празник, който се преподава вече с много високопарни, учебникарски клишета. Събитията от 1885 год. са прекалено идеализирани и вече „окълъпени”. А фактите са разнолики, спорни и безспорни, дори доста комични на моменти, но остава величавият жест на шепа луди глави и най-вече на всеобщият пловдивски дух, който е истинският победител в тази драма с комичен елемент. Но остава величието на Пловдив в името на България.

Иначе Съединението щеше така или иначе да стане – просто разделението на Княжество България и Източна Румелия е игра на Великите сили, която е била обречена – просто в двете територии живеят чисти българи и в още еуфория от Свободата, но пък Русия през 1885 год. категорично е против обединението. „Тежките” пловдивски фамилии също са против обединението. По това време Пловдив е столица. Столица на Източна Румелия, която бележи за няколко години небивал разцвет – в града са най-заможните търговци на Империята, значимите експортьори на тютюн и земеделски стоки, околните селища произвеждат платове и гайтани, а производството на памук и ориз бележи небивал разцвет. Освен това, Пловдив е най-пъстрият етнически град в страната – в местния парламент официалните езици са български, турски и гръцки. Освен това тук има още значими махали от арменци, евреи, чехи, сърби, албанци, руснаци, персийци, араби, цигани и още какви ли не. В тези години, от 1878 до 1885 год. , е златното време на Пловдив – столицата на Източна Румелия. И кой знае какво щеше да стане, ако през 1885 год. в Пловдив не бяха дошли една група от луди глави – бивши 

революционери, публицисти като Захари Стоянов и чисти авантюристи

като Продан Тишков- Чардафон. Дори Иван Вазов като местен депутат и с огромен национален авторитет по това време е против бързото Съединение – прочетете романа му „Нова земя” и ще видите напълно възмутителния начин, по който народния поет приема акта на „чардафоните”. Неподготвени са дори Князът Александър Батенберг и министър-председателят Петко Каравелов. В крайна сметка пловдивчани с акта на Съединението завинаги се отказват доброволно да бъдат столица. И без това още по времето на приемането на Търновската конституция споровете за първия град на новата държава са доста ожесточени и само прекаляването предната вечер с виното на Драган Цанков прави София столица на Княжеството.

Но в крайна сметка комплексът на нереализираните революционери от национално-освободителните борби – Захари Стоянов, Стефан Стамболов, Иван Андонов, Продан Тишков, Иван Стоянович и още няколко – правят стихийно, смело и в крайна сметка много величаво да отхвърлят волята на великите сили и да реализират националната мечта на българското племе – всички да сме заедно, под една корона и под едно знаме. За съжаление, Македония остава пак извън границите на новата държава, може и да не са им стигнали силите и организацията, пък и едва ли Европа би позволила чак такава волност. Но страстите български стават наистина неудържими, когато ги бута поривът за свобода.

Още през 1878 год. в Пловдив и Търново възникват комитетите „Единство” за противопоставяне на Берлинския договор и национално обединение, а на следващата година под формата на гимнастически дружества започва военно обучение, през 1880 год. вече се развива комитетската мрежа и центърът е в Сливен, но режимът на пълномощията спира временно съединисткия порив. През 1884 год. опозиционната Народна партия спира масовите демонстрации за обединение щом става управляваща и е назначен за губернатор на Източна Румелие Гаврил Кръстевич, но пък на голямата историческа сцена излизат дейците на Народно-либералната партия на Стефан Стамболов. През пролетта на 1885 год. Захари Стоянов сформира в Пловдив Български таен централен революционен комитет/БТЦРК/, който той оглавява и основно чрез страниците на вестник „Борба” започва 

битка на живот и смърт за Съединението

Само за няколко месеца острото перо на медвенския овчар прави това, което целия политически елит на Румелия не е в състояние да стори. На фактите и истината не се обръща голямо внимание – всичко е подчинено на голямата цел. БТЦРК провежда няколко срещи и привлича на своя страна най-висшия български офицер в провинцията майор Данаил Николаев, организират се чети и са привлечени Димитър Ризов и Саво Муткуров.

Организаторите имат намерение да обявят голямото дело на 15 септември, но на 2 септември в кръчмата в Панагюрище става скандал, който бързо се превръща в бой между привърженици и противници на Съединението. Полицията ги разгонва и тръгва да търси организаторите. Представители на БТЦРК отиват в Чирпан и Сливен, за да поведат бунтовници към Пловдив. Но водачите на тези бунтовници се оказват хайлази и пияници и се грижат преди всичко да си осигурят хапване и пийване за тежките дни. На 5 септември на път за Пловдив чирпанската чета е безславно разбита от шепа полицаи и петима от бунтовниците са убити. По различен начин се развиват събитията на другия фланг. В Пазарджик е вдигнато въстание и привържениците на Съединението установяват собствено управление на 5 септември. Веста се пренася в пловдивските села и властта е съборена с много шум, ура, ракия и вино. От Голямо Конаре и Конуш потеглят чети начело с Продан Тишков- Чардафон и Ангел Чолаков.

От това време е останал един грандиозен спомен на Захари Стоянов. Отива той в с. Царацово да търси стария комита и другар на Левски бай Иван Арабаджията. Заварва го по-беден отпреди, дялка с теслицата колело за каруца, целият е в трески. И Захари споделя: ”В къщата на бай Иван са преспивали всички ръководители на въстанието през април 1876 год., тук Левски се е чувствал най-сигурен, тук бе истинският център на борбата за освобождение, а сега заварвах бедност и забрава…” И започва Захари да обяснява на бай Иван Арабаджията за какво е дошъл, че са направили организация за обявяване на Съединението, че за България трябва да се жертват пак, че им трябва помощ от такива като него и други неща сигурно му е споделил. Бай Иван Арабаджията не казва нищо, става, оставя теслата, изтръсква си потурите от треските и влиза в къщи. След малко излиза, преметнал пушката си през рамо и казва: „Щом е за България…” И тръгва. Българин! Такива хора направиха Съединението!

В Пловдив председателят на Постоянния комитет Иван Ст. Гешов получава

отказ от руския консул за обявяване на Съединението

Да, но Чардафон е бил силно влюбен в Недялка Шилева и за да блесне пред нея я обявява за знаменосец на четата и решително тръгва начело на харамиите към града, пленяват губернатора Гаврил Кръстевич без съпротива, гаврят се с него, подиграват го, но в крайна сметка се смиляват, намират му табла и един сяда да играе с него, докато другите веят знамена и пеят песни в прослава на великото дело. Обявено е временно правителство , начело с Георги Странски, което уведомява Батенберг и Каравелов за стореното. Тогава на сцената излиза Стефан Стамболожв, който е Председател на Народното събрание. Той и Князът са във Варна и очакват развитието на събитията. Когато им съобщават за буната в Пловдив Стамболов се обръща към Батенберг: „Имате два пътя – единят е към Пловдив, а другият е към Дармщат!”. Тогава младият Княз остава в историята със смелостта и решителността си, въпреки че знае, че много скоро ще стане изкупителна жертва заради категоричната подкрепа на Съединението. Пома пътя към Пловдив, където на 8 септември влиза триумфално и е посрещнат от православния и католическия владика, а след това влиза и в джамията, за да покаже, че не са срещу султана. На 8 септември 1885 год. Александър Батенберг оставя завинаги в българската история като владетел, когато е обявено великото дело.

В същото време по улиците на Пловдив се лее вино и ракия, печат се кебапи, разгъват се тежки софри и габровецът Продан Тишков-Чардафон е въздигнал любимата си Недялка Шилева до небесата, обявявайки я за новата Райна Княгиня.”Смешник, пияница и патриот” – така ще го охарактеризира Захари Стоянов. Още по-жесток е Иван Вазов. В историята ще останат великите фрази. Първо на губернатора Гаврил Кръстевич: „И аз съм българин. Каквото стане, нека стане.” , на премиера Петко Каравелов: „Господа, яйцето го изядохме ние, черупките оставихме за другите.”

Още на 11 септември Народното събрание гласува кредит от 5 милиона златни лева, защото далновидно са прозряли, че страната ще бъде изправена пред война или с Турция, или със Сърбия, която иска териториални компенсации. Европейската дипломация възпира Турция, но пък за сметка на това сръбския крал Милан с подкрепата на Австро-Унгария нахлува в България и започва величавата Сръбско-българска война, в която ония пияните, с цървулите и ямурлуците, от кръчмите на Пловдив, водени от младите капитани така бият сърбите при Сливница, че ще им остане на сърбите за векове унижението. А харамиите на кап. Коста Паница се появяват в гръб на крал Милан и го принуждават да бяга позорно от полето на войната, която той започва.

С тази величава победа всъщност приключва епопеята на Съединението, в която българите доказахме, че когато не се съобразяваме с Великите сили, а следваме нашите интереси делото винаги е благословено и Бог също ни помага. В името на България пловдивските политици се отказват от всичките си привилегии – министерски постове, депутатски мандати, административни длъжности, митница, приходи, богатство… Колцина от сегашните политици биха го направили?! Пловдивският дух всъщност прави своята голяма, историческа жертва в името на България!

Сподели:
 Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС

Бившият съдържател на явочна квартира на ДС и някогашна влиятелна фигура в БКП от средата на 90-те години Александър Маринов и „стратег“ на президента Румен Радев допреди две години стана учредител на новата партия

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Часът е 12 без пет - България е заплашена от евразийска диктатура

Франция даде важен урок на демократичните общества в криза - ако трябва да избираш между мошеник и фашист, избираш мошеника

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Хиляда дни мъченичество. Хиляда дни героизъм

Предателствата над Украйна ще тежат на съвестта на няколко „световни лидери“, чиито имена историята едва ли ще запомни с нещо значимо